„Jsem rád, že tady mohu vystoupit. Protože zase tady máme hysterii Babišem,“ uvedl Andrej Babiš. „Pan Babiš je skutečným vlastníkem firem ze skupiny Agrofert; a od února 2017 i dvou svěřenských fondů, které plně kontroluje, a má tedy přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert,“ zaznívá následně citace ze zprávy, kterou však Babiš zásadně odmítá a chce bojovat proti dezinformacím.
Zprávu poslala Evropská komise do Prahy ve středu. V pátek o ní jako první informovaly Hospodářské noviny. Závěr auditu je předběžný. Česká strana má ještě možnost poslat připomínky a pokusit se Unii přesvědčit o své pravdě. „Buďme si skutečně jistí, že asi spolu s Washingtonem v Bruselu sedí ti nejlepší právníci na světě. Takže při vší úctě neumím si představit, s jakými novými argumenty by české úřady mohly přijít, aby byly nové pro ty právníky,“ sdělil redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska. „Nepředpokládám, že by bylo možné vymyslet jakýkoliv důkaz, který by mohl zvrátit tady tu tendenci,“ dodává také advokátka Anna Dolejská, jež je spoluautorkou právní analýzy o střetu zájmů českého premiéra pro Pirátskou stranu z loňského prosince. Ona sama došla ke stejnému závěru jako auditoři Evropské komise.
Video najdete ZDE.
„Nebudou se vracet žádné peníze. A já jsem neporušil ani české, ani evropské zákony. A jsem proto šokován, že některé média už zase vykládá, že se bude něco vracet,“ vykládal Babiš.
A jak došli auditoři k částce 451 milionů korun? Je složena ze dvou částí. Téměř 283 milionů jsou dotace, které holding Agrofert získal po 9. únoru 2017. Tehdy začala platit přísnější úprava českého zákona o střetu zájmů, takzvaný lex Babiš. Jelikož český premiér svůj holding podle auditorů dál ovládá, neměl Agrofert na peníze nárok. Audit ale namátkou zkoumal i starší projekty a nalezl chyby za 168 milionů korun. V úterý by o střetu zájmů premiéra Babiše měli jednat poslanci ve Sněmovně. Zařazení tohoto bodu na program slíbila vedle opozice podpořit i KSČM a vládní ČSSD.
„Není možné, aby české i evropské rozpočty zůstaly bezednou pokladničkou pro premiéra Babiše a jeho vlastní firmu. Premiér svou nenasytností způsobil Česku nebývalou mezinárodní ostudu. Cíleně a promyšleně obcházel pravidla. Hlavně proto, aby netrpěla jeho vlastní firma,“ nechal se slyšet šéf Transparency International David Ondráčka. Babiš však i nadále trvá na svém: „Nebude se to vracet. Není to pravda.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef