Senátor Ladislav Faktor z výboru pro zahraniční věci v nedávné době vzbudil rozruch svými výroky v souvislosti s afghánskými tlumočníky, kteří v zemi pracovali pro Českou republiku, a nyní, s postupem Tálibánu, jsou v ohrožení života. Měli bychom jim prý pomoci, ale Česká republika podle něj stojí před „vážným úkolem nenatáhnout si sem buňky Tálibánu“.
„My jsme byli v Afghánistánu dvacet let. Je škoda, že se Aliance stáhla, a myslím si, že to není správný krok, ale ne vždy se vývoz demokracie podaří. Za těch dvacet let pro českou armádu a bezpečnostní složky pracovaly stovky Afghánců, někteří dobře, někteří hůř. Je na našich bezpečnostních složkách, aby vyhodnotily, kteří lidé jsou v pořádku,“ říká k celé věci Faktor.
Problémem podle něj třeba je, že někteří Afghánci pracovali po určitý čas pro obě strany. Nic tedy prý není černobílé, a je proto potřeba vše důkladně prošetřit. Informace o tom, kolika spolupracovníkům byl nabídnut ze strany Česka azyl, senátor prý má, ale jsou prozatím tajné.
„Všichni si chrání svoje, to se nedá nic dělat. V případě, že budou prověření a budou to spolehliví lidé, tak proti tomu nikdo nic mít nebude, to je samozřejmost. Zachránit je, je v pořádku, ale jak říkám, nejde to dělat bez rozmyslu,“ apeluje senátor.
Kontrolní mechanismy ze strany České republiky vůči potenciálním afghánským příchozím by měly být nestaveny podle Faktora naším vojenským zpravodajstvím a BIS. Tyto mechanismy již jsou také údajně několik měsíců v běhu.
Situace v Afghánistánu podle dostupných informací velmi rychle akceleruje a k moci v zemi se postupně dere hnutí Tálibán. Podle posledních údajů získalo 18 z 34 afghánských provincií. Zaměstnanci amerického velvyslanectví v Kábulu údajně dostali od svých nadřízených instrukce, aby začali se skartací citlivých dokumentů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.