Nenatáhnout si sem buňky Tálibánu, varoval senátor Faktor kvůli Afghánistánu. A pořádně to schytal

14.08.2021 16:04 | Zprávy

Podle všech dostupných informací hnutí Tálibán po odchodu spojenců nabírá v Afghánistánu na síle. Americká ambasáda prý už začíná skartovat citlivé dokumenty a ničit vlajky a oblečení. Česká republika musí být podle senátora Faktora obezřetná při výběru, komu bude pomáhat. Vývoz demokracie se podle něj ne vždy povede, ale je škoda, že odcházíme.

Nenatáhnout si sem buňky Tálibánu, varoval senátor Faktor kvůli Afghánistánu. A pořádně to schytal
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Senátor Ladislav Faktor z výboru pro zahraniční věci v nedávné době vzbudil rozruch svými výroky v souvislosti s afghánskými tlumočníky, kteří v zemi pracovali pro Českou republiku, a nyní, s postupem Tálibánu, jsou v ohrožení života. Měli bychom jim prý pomoci, ale Česká republika podle něj stojí před „vážným úkolem nenatáhnout si sem buňky Tálibánu“.

„My jsme byli v Afghánistánu dvacet let. Je škoda, že se Aliance stáhla, a myslím si, že to není správný krok, ale ne vždy se vývoz demokracie podaří. Za těch dvacet let pro českou armádu a bezpečnostní složky pracovaly stovky Afghánců, někteří dobře, někteří hůř. Je na našich bezpečnostních složkách, aby vyhodnotily, kteří lidé jsou v pořádku,“ říká k celé věci Faktor.

Problémem podle něj třeba je, že někteří Afghánci pracovali po určitý čas pro obě strany. Nic tedy prý není černobílé, a je proto potřeba vše důkladně prošetřit. Informace o tom, kolika spolupracovníkům byl nabídnut ze strany Česka azyl, senátor prý má, ale jsou prozatím tajné.

„Všichni si chrání svoje, to se nedá nic dělat. V případě, že budou prověření a budou to spolehliví lidé, tak proti tomu nikdo nic mít nebude, to je samozřejmost. Zachránit je, je v pořádku, ale jak říkám, nejde to dělat bez rozmyslu,“ apeluje senátor.

Kontrolní mechanismy ze strany České republiky vůči potenciálním afghánským příchozím by měly být nestaveny podle Faktora naším vojenským zpravodajstvím a BIS. Tyto mechanismy již jsou také údajně několik měsíců v běhu.

Situace v Afghánistánu podle dostupných informací velmi rychle akceleruje a k moci v zemi se postupně dere hnutí Tálibán. Podle posledních údajů získalo 18 z 34 afghánských provincií. Zaměstnanci amerického velvyslanectví v Kábulu údajně dostali od svých nadřízených instrukce, aby začali se skartací citlivých dokumentů.

Zničit se prý mají také americké vlajky, oblečení se značkou a názvem ambasády a všechny další věci, které by mohli bojovníci Tálibánu využít ve své propagandě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…