Režisér Mati Diop sleduje návrat 26 uloupených uměleckých exponátů z pařížského muzea do Beninu, dříve Dahomey.
„Téma zní exoticky, ale kdo by se nad tím zamýšlel, pravděpodobně na Berlinale nikdy nebyl. Bývají zde zásadnější prohlášení, než velké hvězdy (i když i tentokrát jich pár bylo). Filmové publikum to oceňuje, ale kritici, kteří chtějí na Sprévě více glamouru, jsou stále hlasitější,“ napsal k tomu server deníku Bild.
Podle serveru nejčtenějšího deníku v Německu se tentokrát nepostaral o skandál nikdo nějakou křiklavou róbou nebo kontroverzním snímkem. Ale některými výroky na pódiu.
„Na pódiu zaznělo několik výroků, které by se daly klasifikovat jako nenávist k Izraeli – nikdo nezasahoval ani nekritizoval, publikum tleskalo. V roce 2025 prosím více kina, méně politiky – a žádná agitace!“ napsal server deníku Bild.
Francouzský pojem Glamour se vztahuje k půvabu či kráse žen, v širším významu k půvabu díla.
Publicista Filipp Piatov se v komentáři pro server německého listu B-Z vyjádřil obdobně.
Server Německého listu B-Z přinesl k festivalu komentář, v němž zmínil velké „německé pokrytectví“.
„Skandál na Berlinale dokazuje, jak pohodlně se mohou antisemité v Německu cítit. Jsou zasypáni cenami na nejvýznamnějším německém filmovém festivalu, pronášejí pobuřující projevy proti Izraeli a sklízejí euforický potlesk. … Co jste čekali, když byl tento nenávistník Izraele oceněn za svůj politický dokument a požádán, aby přišel na pódium? Ale bylo to ještě horší: Z daní financované Berlinale, podporované kulturní zástupkyní Claudií Rothovou (68, Strana zelených), samo aktivně agitovalo,“ napsal publicista.
A pořadatelé se k tomu prý postavili tak, že na pódiu zaznívaly „různé názory“. Podle Piatova to byla velká ostuda pro Německo. „Je třeba to říci jasně: Na z daní financovaných fázích Berlinale zazněly projevy, které by byly drsné i na konferenci strany AfD v Durynsku,“ zdůraznil publicista. „Pravda je, že antisemitismus má v Německu své místo. Nejen někde v pravicových baštách východního Německa nebo muslimy ovládaných problémových oblastech metropolí. Ne, antisemitismus v Německu stojí v první řadě.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák