Nemocnice v Uherském Hradišti se potýká s další vlnou covidu a zdejší vyčerpaní zdravotníci už jsou frustrovaní. Na ARO jim totiž v drtivě většině případů končí lidé, kteří odmítli očkování proti nemoci covid-19. Kdyby se nechali očkovat, na ARO ležet nemuseli a zdravotníci mohli mít podstatně méně práce.
„Neočkovaný, neočkovaný, neočkovaný, neočkovaný,“ označila zdravotní sestra Šárka Burešová, která novináře z Deníku N nechala nahlédnout na ARO zmíněné nemocnice, postupně všechny pacienty.
„Je to psychicky náročné. Když nebyla ochrana proti viru, věděli jsme, že musíme zabrat. Teď už ochrana je. A někdo ji prostě nechce,“ dodala Burešová.
- Další informace naleznete zde
Na přístrojích skončila i padesátiletá paní bez nadváhy a bez dalších nemocí. Covidem se nakazila celá rodina a když už se paní opravdu špatně dýchalo, nechala si zavolat sanitku. „Paní byla přesvědčena, že léčba je ivermektin a jakoukoliv jinou odmítala. Včetně kyslíkové terapie nebo další podpůrné léčby. Je to smutné,“ popsala před jejím boxem lékařka Barbora Kegler.
„Pacienti nejsou smíření s tím, že když odmítnou léčbu, kterou ve 21. století umíme, tak s největší pravděpodobností zemřou. Na to nejsou připraveni,“ zaznělo také od lékařky.
Zdravotníci v Uherském Hradišti mají dobrý přehled o covidových vlnách a zatímco ještě před rokem dávali na přístroje dusící se osmdesátníky, dnes už to jsou dusící padesátníci.
Do nemocnice se i dnes dostávají lidé, kteří odmítají věřit, že nějaký covid skutečně existuje.
Na ARO ale mohou skončit i očkovaní. Své o tom ví diabetik Jiří. Se svými dvěma metry výšky a 120 kilogramy živé váhy je to chlap jako hora, který se jako diabetik naočkovat nechal a když dostal covid, nepočítal, že skončí v nemocnici. Ale stalo se. A prý už se těší domů.
Někteří zdravotníci jsou naštvaní, že se lidé neočkují. Kdyby se očkovat nechali, nemuselo jich tolik umřít, nemuselo jich tolik bojovat o život a zdravotníci mohli trávit víc času se svými rodinami. Místo toho se teď starají převážně o neočkované pacienty a někdy nevědí, kam dřív skočit.
Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Petr Sládek se obává, že je část jeho personálu natolik vyčerpaná, že nemusí trvat dlouho a lidé začnou dávat výpovědi. A to by byl opravdu velký problém. Zároveň si je prý vědom toho, že ke zhoršení situace přispívá rozdělení celé společnosti v pohledu na covid. Ani politici, ani lékaři netáhnou za jeden provaz, lidé to vidí a ani oni pak nemají potřebu dodržovat opatření, nosit respirátory, dodržovat karanténu, když onemocní covidem, a tak podobně.
„Všichni jsme se na tom podepsali. Doktoři, že nejsme jednotní. Společnost a vláda, že není jednotná. Média, že to uchopila tímto způsobem. Všichni máme díl viny. Apeloval bych na profesionálnost a odbornost,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.