Nepadl Ševčík. Padlo, na co jste byli zvyklí. Žantovský ťal do živého

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.12.2023 10:05 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Hned třikrát bude dnes v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí řeč o návratu totality. Média se pasou na tom, že mocným v této zemi nepohodlný děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík byl odvolán z funkce. Předou spokojeností z toho, že učitelka základní školy dostala vyhazov za to, že interpretovala události na Ukrajině jinak, než se může. A do třetice Petr Žantovský poukazuje na to, jak se v otevřeném dopise premiéru Fialovi ozvaly osobnosti proti zákonům na umlčování a náhubkování z dílny ministra vnitra Rakušana.

Nepadl Ševčík. Padlo, na co jste byli zvyklí. Žantovský ťal do živého
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Těžko se dá dnes začít něčím jiným než tím, že rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák odvolal děkana Národohospodářské fakulty za to, že docent Ševčík dlouhodobě poškozoval dobré jméno VŠE i fakulty. „Je to věc, která se mě i částečně dotýká. Předesílám tedy, že jsem v jistém drobném konfliktu zájmů, neboť jsem také zaměstnancem Vysoké školy ekonomické, konkrétně Národohospodářské fakulty. fakulty. Docent Ševčík byl odvolán proto, že se dopouštěl výroků a vyjadřoval nějaké své politické názory. To je samozřejmě flagrantní porušení mnoha věcí, na které jsme si za těch 34 let zvykli. Jedna z těch věcí se jmenuje akademická svoboda, kdy o funkcionářích, vedoucích fakult a škol rozhodují akademické senáty. A stát nemá a nesmí mít pravomoc do toho zasahovat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Poukazuje na to, že to byla zkušenost komunismu, kterou jsme odmítli z toho důvodu, že si komunisté podmanili vysoké školství, vědu a vzdělávání svým kádrovacím způsobem. „Máme to tu zpátky. Pan rektor učinil, co učinil. Bude to mít patrně dopady právního charakteru, ale to zde nechci rozebírat. Mě fascinuje mediální reflexe této události. Mám před sebou Novinky.cz ze středy 13.prosince, kde je článek pod titulkem ‚Nekonečný příběh je u konce: Ševčík padl‘. Já myslím, že Ševčík nepadl. Myslím, že padla demokracie v téhle zemi, ne Ševčík, Ševčík se nedopustil ničeho jiného, než že měl své nějaké občanské názory. To, že to nevzal na vědomí pan rektor, je věc svědomí pana rektora a jeho dalších kroků. Do toho mě vůbec nic není, abych to jakkoli posuzoval, ale v každém případě pan rektor neuvedl žádný pádný důvod,“ upozorňuje mediální analytik.

Fotka sama vyvrací popisek, který k ní Novinky daly

Rektor ho při svém brífinku neuvedl, jen se stále odvolával na jakési pofidérní veřejné jméno školy a jakousi podporu jiných děkanů či akademických senátů. „Opravdu to nemíním posuzovat, překračoval bych meze toho, co sám rád nemám, když činí jiní, tedy kolizi zájmů. Ale fascinují mě mediální reakce, které aplaudují rozhodnutí o odvolání děkana Ševčíka včetně toho velmi dramatického výrazu ‚padl‘. Ve válečných konfliktech se říká ‚padl‘. Berlín padl na konci 2, světové války, protože byl obsazen sovětskými vojsky. Nevím o tom, že by Ševčík padl nějakým takovýmto způsobem, z nějakých podobných historicky oprávněných příčin. Ne, to je jenom metafora, kterou považoval dotyčný redaktor, který to psal, za potřebné použít, aby docílil větší emocionality svého sdělení,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Žasne nad tím, že je u článku uvedena fotografie z jedné z demonstrací na Václavském náměstí „Je na ní pan docent Ševčík, který se snažil zachránit nějakého člověka před zdravotním ohrožením, poněvadž tam byl v tu chvíli decimován. To, že pan Ševčík sám mluví ve svém vyjádření, že ho fascinuje, když je odvolán proto, že pomáhal člověku v nouzi, je samozřejmě je bizár nejvyššího stupně. Novinky použily fotografii, na níž jsou zcela jednoznačně zachyceni nejméně tři nebo čtyři policisté, jak tlačí Ševčíka na zeď pod Národním muzeem. To znamená, že násilí působili policisté, nikoli Ševčík. Přesto je fotka doprovozena popiskem ‚Miroslav Ševčík se pere s policisty při pokusu o násilné vniknutí do Národního muzea‘. Ševčík do žádného muzea vnikat nechtěl. Jen pomáhal jinému člověku, a ten to odpřisáhnul na mnoha fórech,“ zdůrazňuje mediální odborník.

To bylo vymyšleno už stokrát v historii, vítejte v totalitě

Je to tedy jedna lež za druhou, která působí dojmem, že se vyrobila kauza, která nás má připravit na to, co bude následovat. „A sice, že na příště všechny tzv. akademické svobody, které jsme si vysnili před rokem 1989 a později i vydobyli včetně toho, že studenti mají pravomoc a možnost spolurozhodovat o tom, kdo bude kde funkcionářem, budou minulostí. Ševčík byl loni na jaře regulérně zvolen akademickým senátem a letos v prosinci byl před Vánocemi odvolán rektorem bez souhlasu, dokonce bez vyjádření vůle toho původního akademického senátu. To jsou věci, nad nimiž zůstává rozum stát v duchu toho dnes tak často používaného ‚to nevymyslíš‘. Tohle není třeba vymýšlet, to bylo vymyšleno už stokrát v historii a říká se tomu návrat totality. Takže vítejte v nové totalitě,“ oznamuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fuj, hanba...!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekámoš , 16.12.2023 14:28:56
Zažil jsem celé období "komunismu" u nás a zjišťuji, že metody vůdců se dodnes nezměnily !!

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…