Netanjahu vyhrál volby. Je tu ale zdvižený prst, s kým má sestavit vládu

04.11.2022 13:09 | Komentář

Zkušený izraelský politik Benjamin Netanjahu po čase opět vyhrál volby a sestaví pravicovou vládu. Jeho strana Likud získala 32 mandátů z celkového počtu 120 křesel a se svými partnery, s nimiž může utvořit koalici, bude disponovat většinou 64 křesel. Má to ale háček. Budoucí koalice by mohla být moc radikální jak pro samotného Netanjahua, tak pro partnery státu Izrael v USA.

Netanjahu vyhrál volby. Je tu ale zdvižený prst, s kým má sestavit vládu
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Netanjahu

Izraelský list Haaretz přinesl analýzu, co lze od nové vlády Benjamina Netanjahua čekat. Zvlášť, když součástí koalice bude i Itamar Ben Gvir, nacionalistický politik, člen vedení strany Náboženského sionismu. Analytik Smos Harel, mediální expert na otázky obrany státu a boje s terorismem, napsal, že Izrael stojí „na pokraji vytvoření nejextrémnější vlády v dějinách Izraele“.

Netanjahuova koalice bude mít podle analytika jeden důležitý úkol, zhatit trestní řízení, v němž hraje Benjamin Netanjahu hlavní roli.

„Tato koalice má jeden prvořadý cíl: zrušit Netanjahuovu pomalou, ale zatím docela jistou trajektorii směrem k vězeňské cele. A k zastavení soudního řízení je třeba přijmout několik rychlých zákonů. Podle každého právníka znalého věci, protože Izrael nemá ústavu a ani pro tak radikální změny není vyžadována zvláštní většina v Knesetu, si Netanjahu snadno prosadí své,“ napsal Harel.

„Nebezpečí tedy budou především v oblasti soudnictví.  ... Pokud legislativní úpravy projdou, Izrael bude duchem blízký antiliberálním demokraciím, jako je Polsko a Maďarsko. Z jeho základních systémů zůstane jen prázdná skořápka. Bude fascinující sledovat, zda takový krok, za předpokladu, že k němu dojde, povede k hromadné rezignaci soudců a státních zástupců, nebo bude přivítán výmluvami, lhostejností a pokrčením ramen,“ pokračoval komentátor.

Ben Gvir je podle Harela trnem v oku také pro Američany. Prý doporučují Netanjahuovi, aby tohoto krajně nacionalistického politika do vlády nebral. Pokud by se součástí vlády stal, dá se totiž očekávat jak vyhrocení izraelsko-palestinských vztahů, tak izraelsko-arabských vztahů.

Šéfredaktor listu Jerusalem Post upozornil, že Netanjahu je zkušený politik, který dosud sestavoval koalice tak, že se svou stranou Likud stál ve středu koalice a míval jednoho partnera napravo a jednoho nalevo. A když nesplnil slib, který dal voličům před volbami, mohl argumentovat tím, že mu v tom zabránil politický partner stojící napravo, či partner stojící nalevo.

Jenže teď bude on tím nejumírněnějším politikem, pokud koalici opravdu složí s krajní pravicí a s nacionalisty, a bude muset zvažovat, jak naložit s izraelskými osadami na západním břhu Jordánu. A podobně bude muset vyřešit i další otázky.

I šéfredaktor listu Jerusalem Post Yaakov Katz upozornil, že Američané tlačí na to, aby Ben Gvir nebyl součástí vlády.

A nakonec nabídl cestu.

Netanjahu by nejprve mohl uzavřít koalici s krajní pravicí, kde bude tím nejmírnějším, v této koalici přijmout taková opatření, aby mu už nehrozilo vězení, ale až toho dosáhne, mohl by se pokusit získat do vlády umírněnější politiky. Například Benjamina Gance, který v letech 2011 až 2015 zastával funkci náčelníka Generálního štábu Izraelských obranných sil a v roce 2020 funkci předsedy Knesetu.

Otázka je, zda by takovýto postup Netanjahuovi potenciální političtí spojenci akceptovali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …