Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

21.05.2024 14:25 | Monitoring

Jak oznámil ministr Baxa z ODS, připravovaná mediální novela znamená změny. Místo 135 Kč se bude platit 150 Kč. Ale poplatek budou platit v podstatě všichni, protože bude i za tablet nebo smartphone. Ministr tvrdí, že veřejnoprávní média, „pilíře demokratické společnosti“ potřebují udržitelné financování, takže poplatky půjdou s inflací nahoru. Lidé ale konstatují, že ministr de facto zavedl daň z elektronických zařízení. A také srovnávají ČT se službami, kde je předplatné možné zrušit, jako jsou třeba HBO nebo Netflix.

Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé
Foto: Repro Netflix
Popisek: Stránka služby Netflix

Ze změn, které současná vláda chystá, se občanů zřejmě značně dotkne velká mediální novela, kterou připravil ministr Baxa z ODS. „Jde o důležitý krok k posilování stability a nezávislosti veřejnoprávních médií, a tím i demokracie samotné,“ říká s tím, že silná veřejnoprávní média jsou pilířem demokratické společnosti a ČT a ČRo musejí mít zajištěnou stabilitu. Dle Baxova tvrzení by měla zajistit udržitelnost financování veřejnoprávních médií.

„Plátci poplatku budou domácnosti s televizí, rádiem a chytrým zařízením (smartphonem, tabletem atd.) – POPLATEK ale ZŮSTÁVÁ POUZE JEDEN za JEDNU DOMÁCNOST bez OHLEDU NA POČTY PŘIJÍMAČŮ!“ zdůrazňoval ministr. Televizní poplatek se navíc zvýší o 15 Kč na 150 Kč. Rozhlasový pak o 10 Kč na 55 Kč. A koncesionáři se mohou „těšit“ i na to, že u těchto čísel nezůstane. „Protiinflační opatření – při dosažení 6 % kumulované inflace za uplynulé kalendářní roky od posledního zvýšení bude každý z poplatků zvýšen o 6 %,“ oznámil Baxa. Podle toho, jak půjde nahoru inflace, tedy domácnosti budou platit 159 Kč a 58 Kč za ČT a ČRo.

Firmy prý budou platit podle počtu zaměstnanců, přičemž ty s méně než 24 zaměstnanci budou osvobozeny. Na ČT by se díky tomu ale mělo objevovat méně sponzorských spotů a obchodní sdělení by neměla být ani na stránkách a v aplikacích veřejnoprávních médií.

Změna vzbudila nevoli. Ozval se například komik a moderátor Luděk Staněk: „Platba za mobily s internetem není koncesionářský poplatek, ale daň. Ať na to koukáte z kterékoli stránky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

???, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehicotea , 21.05.2024 14:54:24
Už teď se platí za rádia ve služebních v autech, i když většina zaměstnanců český rozhlas neposlouchá a za dobu co jsme byla zaměstnaná jsme nikdy nezažila, že by se v práci někdo díval na televizi ( jeden zaměstnavatel televizi měl, používala se 2-3x ročně na veletrzích k propagaci výrobků firmy) a v práci 2 x ročně při školení, nikdy ne na sledování ČT. Fakt nechutné od veřejnoprávních nenažranců - proč tolik zbytečných rozhlasových stanic a televizních kanálů, na kterých se přiživují celé rodiny "umělců".

|  21 |  0

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…