V souvislosti s covidem se také řeší otázka, zda ovlivňuje děti, případně zda jsou ti nejmenší přenašeči viru a hlavně, zda by děti měly dostat vakcínu. K této otázce mají co říci i umělci. „Myslím si, že starší ročníky, ty, co jsou v nebezpečí, by se očkovat měly, tedy ti, co chtějí. Myslím, že třeba u dětí je to úplná hloupost. A pokud jde o mě, já se určitě očkovat nenechám. A pokud přijde ten novičok z Ruska, myslím tedy Sputnik, tak už vůbec ne,“ říká Jan Dolanský, herec, který v současnosti točí další díly seriálu Slunečná dle Super.cz.
Nicméně, dle reportáže České televize není covid zcela bezpečný ani pro děti. Existuje takzvaný PIMS - zánětlivý multisystémový syndrom dětí. V reportáži ho popsala herečka Henrieta Hornáčková, u jejíž dcery se tento syndrom projevil. Když měli v rodině covid, dvouletá dcera měla lehké příznaky. „Myslela jsem si, že děti to přežijí, že jsou jen bezpříznakoví přenašeči a že to je vlastně v pohodě. To si teď... nevím, jestli vyčítám, ale už si to prostě nemyslím,“ uvedla herečka ve vysílání. 6 týdnů po onemocnění měla dcera teplotu 39 stupňů a její matka si vzpomněla na příspěvek o PIMS, ale nepřipouštěla si, že se zrovna jí toto týkalo.
Ovšem po dvou dnech, kdy se nedařilo horečky srazit, vyhledala lékařskou pomoc v nemocnici. A PIMS byl potvrzen. Příznaky byly zarudlé rty a spojivky a vyrážka na dlani. Hrozilo prý selhávání orgánů. „Horečka vystoupala na 41,1, byla celá fialová atd. Ale pak se stav postupně začal zlepšovat,“ uvedla Hornáčková a po týdnu již byla dcera z nemocnice venku. Dle Hornáčkové má dcera lehké následky na srdci a bude kvůli tomu muset zůstat v kontaktu s lékaři. V Ostravské fakultní nemocnici je dle ČT sledováno 17 dětí s PIMS.
„Důležitá věc je sledovat imunitu, srdeční funkci, srdeční činnost, mělo by tam do toho být i sledování plicní. Šest až dvanáct měsíců je minimum, pak se uvidí,“ říká primář pediatrického oddělení Tomáš Zaoral s tím, že srdce plánují sledovat ještě déle. Dle dalšího lékaře může PIMS vést ke krevním sraženinám. Nicméně, dcera herečky je podle vyšetření v pořádku.
„Mým záměrem reportáže pro ČT1 bylo upozornit rodiče na PIMS, vzácný zánětlivý (postcovidový) multisystémový syndrom dětí. Onemocnění Covidem-19 může mít pro ně fatální následky. Děti nejsou pouze bezpříznakoví prenašeči. Chraňte, hlídejte a opatrujte své děti!“ poděkovala Hornáčková reportérce Denise Kotkové, že reportáž natočila.
Za děti se také zasazuje zpěvačka Ilona Csáková, konkrétně za Mateřské centrum Klubíčko. „Kde se potkávají hendikepované a zdravé děti od nejútlejšího věku. Je to místo, kde se sdílí dětská radost. Teď hrozí, že ji vystřídá smutek. Naše fungování je závislé na grantech, které jsme v letošním roce bohužel nedostali. Když každý přispějeme stokorunou a bude nás co nejvíce, tak to dáme!“ apelují autoři sbírky na mateřské centrum z Litvínova.
„Co všechno musí být zničeno?“ ptala se řečnicky Csáková a dodala, že kdo má srdce na správném místě, tak pomůže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas