„Češi nemají volbu mezi EU a suverenitou. Mohou se leda rozhodnout, zda budou v EU anebo v Rusku. A právě docela intenzivně pracují na tom, aby byli v Rusku,“ posteskl si dlouholetý novinář a šéfredaktor několika médií Šafr. Reaguje tak na prohlášení Václava Klause, který nedávno v Událostech, komentářích České televize volal po předčasných volbách či referendu. Dlouhá léta se přitom stavěl k tomuto institutu velmi rezervovaně.
Právě s ohledem na to, že nejen Klaus viní z krize na Ukrajině EU, a nikoli Rusko, Šafr soudí, že teď nejsme od velkého bratra na východě zdaleka tak daleko, jak by se mohlo zdát na první pohled.
Proti názoru Václava Klause, který o uprchlické krizi pronáší pravidelně velmi hrozivá slova, staví vyjádření Tomáše Halíka pro Svobodné fórum, v němž teolog nabádá k uměřenosti a zapojení rozumu. Křesťanská víra nás přece vede k pomoci bližnímu, a ačkoli nemůžeme pomoci všem, měli bychom pomoci co největšímu počtu lidí, které postihly válka či tyranie.
Halík teď podle vlastních slov tráví nějaký čas v USA a Američané nechápou český postoj. Nechápou, jak můžeme na jedné straně plnými hrstmi brát evropské dotace a na druhé straně říkat, že problém s uprchlíky není naším problémem. Halík pak nemá absolutně žádné pochopení ani pro politiky, kteří nás otevírají Číně a Rusku, tedy zemím, které rozhodně nelze označit za přátelské k ideálům demokracie a svobodné společnosti. Za pozornost přitom stojí, že nás do náruče těchto zemí neženou jen politici, ale také řada občanů, která Halíkovi posílá dopisy často plné gramatických chyb a označuje ho za vyvrhele společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp