Vedle toho jsou bezpilotní letadla využívána k volnočasovému létání a pořizování fotografií i videí, což přináší v poslední době stále častěji zmiňovanou hrozbu porušování soukromí.
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vydal již v roce 2013 k této problematice stanovisko a podrobně se jí zabývá rovněž v bulletinu, kde dostávají prostor odborníci z různých oblastí.
Aby převážila pozitiva, je podle Mgr. Tomáše Pustiny z odboru civilního letectví Ministerstva dopravy potřeba s předstihem řešit i rizika související s provozem bezpilotních letadel. V první řadě jde o to, aby nebyla srážkou či pádem ohrožena jiná letadla ve vzdušném prostoru ani osoby a majetek na zemi. Bylo již zaznamenáno několik případů, kdy došlo k potenciálně nebezpečnému sblížení dronu s letadlem s cestujícími, zpravidla poblíž letiště. Známy jsou i případy zranění osob na zemi způsobená dronem, např. v rámci sportovních či kulturních událostí.
Drony lze též potenciálně zneužít k páchání trestné činnosti. Stačí připomenout, že nedávno byly zaznamenány opakované přelety neidentifikovaných dronů nad prostory jaderných elektráren ve Francii nebo vnesení palné zbraně bezpilotním letadlem do věznice v USA.
V neposlední řadě panují nemalé obavy ze zásahů do soukromí. Dron může být zdrojem obtížného hluku nebo prostředkem ke shromažďování obrazových a zvukových záznamů obsahujících osobní údaje, pro který např. plot pozemku není žádnou překážkou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red