Pravdou je, že o reorganizaci justiční soustavy se mluví dlouhodobě. O rušení některého článku čtyřstupňového soudnictví a státního zastupitelství uvažují politici i odborníci několik let. Vše je ale po celou dobu spíše ve fázi akademických diskusí. A podle Januše je tak dost možné, že nikam dál se neposune ani plán Marie Benešové.
Nová ministryně teď přišla s tím, že by zrušila v pořadí třetí článek soustavy, vrchní soudy a vrchní státní zastupitelství. Než propadneme panice, musíme si podle publicisty uvědomit, jak by to mohla udělat. „Jedině zákonem. Ten bude nutné napsat, vydiskutovat, protlačit Poslaneckou sněmovnou a Senátem, nechat ho podepsat prezidentem a publikovat jej ve Sbírce zákonů,“ připomíná Januš.
Zároveň podotýká, že taková změna by také vyžadovala přeskupení sil a změnu stylu práce, nemohla by být tedy účinná okamžitě. „Mezi datem vydání tohoto zákona a jeho účinností by měl být prostor minimálně jednoho roku,“ doplnil Januš s tím, že takováto změna je v praktické rovině ve hře možná nejdříve i za několik let. „Možná za tři roky, spíše ale za pět či ještě později,“ odhaduje.
I díky tomuto nám prý může být rovněž zcela jasné, že na Babišovu kauzu spojenou s Čapím hnízdem případné revize systému nedopadnou. „To pro jistotu, a pokud bychom nebyli ochotni uvěřit, že takováto změna sama o sobě s živými kauzami nic neudělá,“ poznamenal.
Co se týká Lenky Bradáčové a Iva Ištvana, kteří stojí v čele obou vrchních státních zastupitelství, ani o ty se podle Januše bát nemusíme. Případný konec jejich úřadů by totiž neznamenal jejich konec osobní. „Státními zástupci by dál zůstali a mohli by zamířit třeba na Nejvyšší státní zastupitelství. A dál mohli stíhat ty, u kterých by to bylo třeba,“ uzavřel komentátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab