Niedermayer míní, že nedávno představený ambiciózní cíl Evropské unie směřující evropské země blíže k uhlíkové neutralitě v roce 2050 za pomoci snížení emisí o 55 % oproti roku 1990 sice budí emoce, ale postupně k uhlíkové neutralitě budou směřovat i další světové velmoci. Příkladem jmenuje Spojené státy, Čínu a Indii.
„Potřeba snížit emise skleníkových plynů je dlouhodobá nutnost, kterou žádná z těchto zemí rozhodně neignoruje. USA před pár měsíci vyhlásily přechod k nízkouhlíkové ekonomice a zavázaly se snížit své emise CO2 o polovinu v roce 2030, což je jen o 5 % méně, než je cíl EU, ale jako báze slouží rok 2005 (v EU 1990, což je třeba pro nás velmi výhodné),“ komentoval emisní politiku Spojených států.
Našlápnuto k uhlíkové neutralitě má dle europoslance dobře i Čína: „Čína má cíl uhlíkové neutrality pouze o deset let později než EU, tedy v roce 2060. V Číně navíc probíhá v posledních letech masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Nyní pochází 11 % čínské energie z OZE, v roce 2025 to má být 16,5 % a v roce 2030 celých 25 % (což je více, než dosud plánovala naše vláda).“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak