Nora Fridrichová: Češi jsou méně vzdělaní, věří Parlamentním listům. Nemám jim to za zlé

26.07.2021 11:52 | Zprávy

V novém podcastu Stošestka neziskové organizace Transparency International zazářila Nora Fridrichová z ČT. Témat bylo víc než dost, ústup investigativní novinařiny, stav médií, Rada ČT i ekologie. Fridrichová uvedla, že zamlada na škole vzhlížela k novinářům západního světa, kteří měli čas kauzu studovat třeba půl roku. „Veřejnost, která nemá čas zkoumat každou větu, tak myslím, že má potíže se zorientovat se v tom, jaká je realita a kdo tady lže a podvádí a nakládá špatně s veřejnými zdroji,“ uvedla také s odkazem na jisté „servery“. Češi jsou prý méně vzdělaní v práci se zdroji. A že má ekologie v Česku špatné jméno, za to dle moderátorky 168 hodin může Václav Klaus.

Nora Fridrichová: Češi jsou méně vzdělaní, věří Parlamentním listům. Nemám jim to za zlé
Foto: Repro ČT24
Popisek: Reportáž 168 hodin o migraci

Fridrichová začala svými začátky a řekla, že je „dost pamětnice“. Žurnalistiku studovala v první polovině devadesátých let. „Vzhlíželi jsme s obdivem k novinářům západního světa, kteří romanticky pátrali po věcech, pracovali na nich třeba půl roku a pak je zveřejnili,“ řekla a dodala, že v Česku to bohužel nebývá možné, protože investigativa je pro média drahá.

A posteskla si, že pro investigativu není dobré, že údajně 30 % médií ovládá premiér Babiš. Zavzpomínala, jaká odhalení přinášela Mladá Fronta DNES, většinou v sobotu. „Všichni premiéři, až do tohoto posledního, měli s tím deníkem potíže, protože přinášel nepěkné věci o nich. Tak popátrejme, co MF DNES přinesla o premiéru Babišovi? Nic,“ posteskla si a dodala, že „svobodný novinářský prostor“, ve kterém mají politici potíže s objevy, které novináři našli, se zúžil.

Připomenula pořad Na vlastní oči, který běžel na TV Nova. Už tehdy měli tvůrci prý potíže, protože o tento pořad neměli inzerenti zájem, vzhledem k tomu, jakým tématům se věnoval. „Mnohem lepší je oblepit si reklamou Ordinaci v Růžové zahradě než nepříjemné kauzy,“ shrnula a podotkla, že v soukromé televizi, kde má vlastník nějaké zájmy, je to také těžké. Podle ní se novinařina dělá už jen v České televizi. „Máme tady televizi Seznam nebo SeznamZprávy, ti jedou a mají zásah. Máme tady Sabinu Slonkovou s Jirkou Kubíkem. Ale pořád je to strašně maličko,“ říká moderátorka 168 hodin s tím, že v případě investigativy jsou novináři rádi za svou konkurenci, protože pak jako profese lépe odolávají tlakům.

Co se týče počátků kauz, ty většinou bývají u zdrojů. „Tady se dost věcí vykecá a hodně lidí říkají věci,“ zhodnotila. Podstatná část jejich práce je pak projíždění veřejně dostupných databází, jako je např. registr smluv, a také podávání dotazů podle známého zákona 106. Což se prý úřady často snaží obcházet a odpovídají formalisticky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá, krásná, vzdělaná, to jim vadí. Studentka se natočila, jedna připomínka spustila peklo

10:30 Mladá, krásná, vzdělaná, to jim vadí. Studentka se natočila, jedna připomínka spustila peklo

Studentka politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vyvolala na sociálních sítích roz…