Nora Fridrichová: Češi jsou méně vzdělaní, věří Parlamentním listům. Nemám jim to za zlé

26.07.2021 11:52 | Zprávy

V novém podcastu Stošestka neziskové organizace Transparency International zazářila Nora Fridrichová z ČT. Témat bylo víc než dost, ústup investigativní novinařiny, stav médií, Rada ČT i ekologie. Fridrichová uvedla, že zamlada na škole vzhlížela k novinářům západního světa, kteří měli čas kauzu studovat třeba půl roku. „Veřejnost, která nemá čas zkoumat každou větu, tak myslím, že má potíže se zorientovat se v tom, jaká je realita a kdo tady lže a podvádí a nakládá špatně s veřejnými zdroji,“ uvedla také s odkazem na jisté „servery“. Češi jsou prý méně vzdělaní v práci se zdroji. A že má ekologie v Česku špatné jméno, za to dle moderátorky 168 hodin může Václav Klaus.

Nora Fridrichová: Češi jsou méně vzdělaní, věří Parlamentním listům. Nemám jim to za zlé
Foto: Repro ČT24
Popisek: Reportáž 168 hodin o migraci

Fridrichová začala svými začátky a řekla, že je „dost pamětnice“. Žurnalistiku studovala v první polovině devadesátých let. „Vzhlíželi jsme s obdivem k novinářům západního světa, kteří romanticky pátrali po věcech, pracovali na nich třeba půl roku a pak je zveřejnili,“ řekla a dodala, že v Česku to bohužel nebývá možné, protože investigativa je pro média drahá.

A posteskla si, že pro investigativu není dobré, že údajně 30 % médií ovládá premiér Babiš. Zavzpomínala, jaká odhalení přinášela Mladá Fronta DNES, většinou v sobotu. „Všichni premiéři, až do tohoto posledního, měli s tím deníkem potíže, protože přinášel nepěkné věci o nich. Tak popátrejme, co MF DNES přinesla o premiéru Babišovi? Nic,“ posteskla si a dodala, že „svobodný novinářský prostor“, ve kterém mají politici potíže s objevy, které novináři našli, se zúžil.

Připomenula pořad Na vlastní oči, který běžel na TV Nova. Už tehdy měli tvůrci prý potíže, protože o tento pořad neměli inzerenti zájem, vzhledem k tomu, jakým tématům se věnoval. „Mnohem lepší je oblepit si reklamou Ordinaci v Růžové zahradě než nepříjemné kauzy,“ shrnula a podotkla, že v soukromé televizi, kde má vlastník nějaké zájmy, je to také těžké. Podle ní se novinařina dělá už jen v České televizi. „Máme tady televizi Seznam nebo SeznamZprávy, ti jedou a mají zásah. Máme tady Sabinu Slonkovou s Jirkou Kubíkem. Ale pořád je to strašně maličko,“ říká moderátorka 168 hodin s tím, že v případě investigativy jsou novináři rádi za svou konkurenci, protože pak jako profese lépe odolávají tlakům.

Co se týče počátků kauz, ty většinou bývají u zdrojů. „Tady se dost věcí vykecá a hodně lidí říkají věci,“ zhodnotila. Podstatná část jejich práce je pak projíždění veřejně dostupných databází, jako je např. registr smluv, a také podávání dotazů podle známého zákona 106. Což se prý úřady často snaží obcházet a odpovídají formalisticky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…