Notre-Dame: Vážná slova učenců. Nařčení Macrona, varování Francii a nám všem

16.04.2019 8:40 | Zprávy

Co znamená požár katedrály Notre-Dame? Co to značí o naší civilizaci? Takto se nad požárem katedrály zamýšleli autor knihy Podivná smrt Evropy Douglas Murray a Rod Dreher z amerického webu American Conservative. Dle Murrayho se tento věk zapíše do historie jako ten, kdy jsme „nechali shořet Notre-Dame“. A Rod Dreher varuje: „Pokud to byl akt terorismu, pak Francii čeká nepředstavitelné násilí.“

Notre-Dame: Vážná slova učenců. Nařčení Macrona, varování Francii a nám všem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Hořící Nortre Dame

„Začne se samozřejmě obviňováním. Povedou se spory o rozpočty, přesčasy, bezpečnostní standardy a další věci,“ konstatuje Murray a dodává odkaz na článek, podle něhož francouzská vláda neposkytovala na opravu katedrály dostatek prostředků. „Ale pokud může Notre-Dame shořet, pak je toto zbytečné, protože nám to říká něco příliš závažného, abychom to mohli skousnout. Jak jsem řekl ve své knize před několika lety, v určitých ohledech se o budoucnosti evropské civilizace rozhodne podle toho, jak se stavíme ke kostelům a jiným kulturním památkám. Budeme je nenávidět, ignorovat, pracovat s nimi, nebo je dále uctívat? Budeme je udržovat?“ ptá se autor knihy Podivná smrt Evropy.

Politici si podle Murrayho myslí, že epochy tvoří rozhodnutí v politice, ale není tomu tak. Tvoří je to, co po sobě zanecháme a jak se staráme o to, co nám zanechali předkové. „I pokud se ukáže, že dnešní neštěstí byla jedna z nejnepravděpodobnějších náhod, naše doba bude stejně ta, kdy jsme ztratili Notre-Dame.“ A dodává, že takto budeme o katedrále hovořit i s budoucími generacemi, jako o pokladu, který jsme ztratili.

Celý článek ZDE

Velmi podobně se nad věcí zamýšlí Rod Dreher z webu American Conservative. „Není cesty, jak nahradit to, co Paříž, co Francie, co křesťanství a vskutku celé lidstvo dnes ztratilo,“ tvrdí a dodává, že důkazem toho jsou například vitrážovaná okna katedrály, která pocházejí z časů básníka Dante Alighieriho, protože postupy, jak je vyrobit, už nejsou známé. „Co jsme dnes ztratili, je jedno ze ztělesnění západní civilizace,“ tvrdí Dreher. A pokračuje: „Nemůžu to vnímat jinak než jako znamení. Jediný důležitější svatostánek v celé západní civilizaci než Notre-Dame je bazilika svatého Petra v Římě. Plameny pravděpodobně způsobila nešťastná náhoda při rekonstrukci. Alespoň v to doufám, protože pokud to byl akt terorismu, pak Francii čeká nepředstavitelné násilí. A i pokud to byla náhoda, je to symbol toho, co jsme na Západě dopustili, aby se stalo našemu duchovnímu a kulturnímu dědictví.“ A dodává, že co se stalo v Paříži, se děje po celém světě.

Dreher dále spojuje požár katedrály s úpadkem křesťanství. „Je to znamení toho, co ztrácíme a co již nikdy nebude obnoveno,“ varuje.

Celý článek ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejdražší rok v mém životě. Vláda je na hov*o.“ Zdrcení Češi promluvili

12:48 „Nejdražší rok v mém životě. Vláda je na hov*o.“ Zdrcení Češi promluvili

Jak byl pro vás z hlediska životních nákladů drahý loňský rok? Co vás stálo nejvíc? Bude tento rok v…