Notre-Dame: Vážná slova učenců. Nařčení Macrona, varování Francii a nám všem

16.04.2019 8:40 | Zprávy

Co znamená požár katedrály Notre-Dame? Co to značí o naší civilizaci? Takto se nad požárem katedrály zamýšleli autor knihy Podivná smrt Evropy Douglas Murray a Rod Dreher z amerického webu American Conservative. Dle Murrayho se tento věk zapíše do historie jako ten, kdy jsme „nechali shořet Notre-Dame“. A Rod Dreher varuje: „Pokud to byl akt terorismu, pak Francii čeká nepředstavitelné násilí.“

Notre-Dame: Vážná slova učenců. Nařčení Macrona, varování Francii a nám všem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Hořící Nortre Dame

„Začne se samozřejmě obviňováním. Povedou se spory o rozpočty, přesčasy, bezpečnostní standardy a další věci,“ konstatuje Murray a dodává odkaz na článek, podle něhož francouzská vláda neposkytovala na opravu katedrály dostatek prostředků. „Ale pokud může Notre-Dame shořet, pak je toto zbytečné, protože nám to říká něco příliš závažného, abychom to mohli skousnout. Jak jsem řekl ve své knize před několika lety, v určitých ohledech se o budoucnosti evropské civilizace rozhodne podle toho, jak se stavíme ke kostelům a jiným kulturním památkám. Budeme je nenávidět, ignorovat, pracovat s nimi, nebo je dále uctívat? Budeme je udržovat?“ ptá se autor knihy Podivná smrt Evropy.

Politici si podle Murrayho myslí, že epochy tvoří rozhodnutí v politice, ale není tomu tak. Tvoří je to, co po sobě zanecháme a jak se staráme o to, co nám zanechali předkové. „I pokud se ukáže, že dnešní neštěstí byla jedna z nejnepravděpodobnějších náhod, naše doba bude stejně ta, kdy jsme ztratili Notre-Dame.“ A dodává, že takto budeme o katedrále hovořit i s budoucími generacemi, jako o pokladu, který jsme ztratili.

Celý článek ZDE

Velmi podobně se nad věcí zamýšlí Rod Dreher z webu American Conservative. „Není cesty, jak nahradit to, co Paříž, co Francie, co křesťanství a vskutku celé lidstvo dnes ztratilo,“ tvrdí a dodává, že důkazem toho jsou například vitrážovaná okna katedrály, která pocházejí z časů básníka Dante Alighieriho, protože postupy, jak je vyrobit, už nejsou známé. „Co jsme dnes ztratili, je jedno ze ztělesnění západní civilizace,“ tvrdí Dreher. A pokračuje: „Nemůžu to vnímat jinak než jako znamení. Jediný důležitější svatostánek v celé západní civilizaci než Notre-Dame je bazilika svatého Petra v Římě. Plameny pravděpodobně způsobila nešťastná náhoda při rekonstrukci. Alespoň v to doufám, protože pokud to byl akt terorismu, pak Francii čeká nepředstavitelné násilí. A i pokud to byla náhoda, je to symbol toho, co jsme na Západě dopustili, aby se stalo našemu duchovnímu a kulturnímu dědictví.“ A dodává, že co se stalo v Paříži, se děje po celém světě.

Dreher dále spojuje požár katedrály s úpadkem křesťanství. „Je to znamení toho, co ztrácíme a co již nikdy nebude obnoveno,“ varuje.

Celý článek ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…