Nová doba v ČT: Prý nebyl objektivní, tak skončil. Souček dělá změny

01.12.2024 9:58 | Monitoring

Generální ředitel České televize Jan Souček ukončil spolupráci s režisérem Martinem Markem kvůli jeho kontroverznímu působení na sociálních sítích, které ohrožovalo důvěryhodnost ekologického pořadu Nedej se. Radní ČT Pavel Matocha tento krok označil za příklad „nového přístupu managementu ČT“ a ocenil, že Souček začíná řešit dlouhodobě kritizovanou neobjektivitu a aktivismus některých pořadů.

Nová doba v ČT: Prý nebyl objektivní, tak skončil. Souček dělá změny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České televize

Radní ČT Pavel Matocha veřejně ocenil krok nového generálního ředitele ČT Jana Součka, který ukončil spolupráci s režisérem Martinem Markem kvůli jeho kontroverznímu působení na sociálních sítích. Matocha tento zásah označil za důkaz, že vedení České televize začíná řešit dlouhodobé problémy s neobjektivitou a aktivismem v některých pořadech, konkrétně pak v pořadu Nedej se. Dle České televize se jedná o občanskou a investigativní žurnalistiku o životním prostředí, na webových stránkách ČT je k dispozici 1148 dílů tohoto pořadu. 

Anketa

Který lídr opozice letos zatím nejvíc boduje?

hlasovalo: 11667 lidí

Ve svém vyjádření Matocha připomněl, že na tuto problematiku Rada ČT dlouhodobě upozorňovala již za předchozího generálního ředitele Petra Dvořáka, který však podle něj na podobné stížnosti reagoval s tím, že pořad Nedej se „může být nevyvážený, neboť zákonem postulovanou vyváženost vysílání České televize je prý třeba chápat v rámci celku vysílání České televize“.

Jan Souček se stal generálním ředitelem České televize v říjnu 2023, ve funkci nahradil Petra Dvořáka, který instituci vedl od roku 2011. Případem aktivistického režiséra Martina Marka se podle radního Matochy projevuje „nový přístup managementu ČT“.

Generální ředitel České televize Jan Souček mezitím připravuje Chartu pracovníka ČT – neboli „Společný závazek veřejnoprávnosti a důvěryhodnosti“. Dokument má zaměstnancům nastavit jasná pravidla, jak komunikovat na veřejnosti, co se považuje za střet zájmů a jak se chovat na sociálních sítích. Mezi zaměstnanci ČT ale vzbudil smíšené reakce a řada z nich má k němu výhrady.

O vyhození režiséra Martina Marka jako první informoval web Borovan.cz. Rozpor s redakčními pravidly pořadu Nedej se byl hlavním důvodem, proč s ním televize ukončila spolupráci.

„Působení režiséra Martina Marka na sociálních sítích se odvíjí v duchu, který je v zásadním rozporu s redakčními pravidly cyklu občanské a ekologické publicistiky Nedej se, které se snaží udržovat a uplatňovat dramaturgie a redakce tohoto pořadu působící v rámci Centra publicistické, dokumentární a vzdělávací tvorby České televize,“ sdělila tisková mluvčí ČT Vendula Krejčíková.

Markovy příspěvky na sociální síti X byly podle České televize „zjevně předpojaté“. „Působení režiséra Martina Marka na sociálních sítích, jmenovitě na síti X, svojí zjevnou předpojatostí skutečně ohrožuje důvěryhodnost, objektivitu a společenskou garanci novinářských standardů České televize,“ řekla Krejčíková. Posledním dílem, na kterém se Marek podílel, byl pořad Green Deal po česku, odvysílaný v dubnu 2024.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová



Diskuse obsahuje 20 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když zrušili v ČT manipulativní pořad Nory Fridrichové "168 hodin", tak jsem poprvé v životě napsal děkovný dopis do ČT pořad , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehavloid , 01.12.2024 11:02:54
a to je mi 70, a druhý napíši, až vyrazí Václava Moravce, a tím budu svoje úkoly v životě považovat za splněné.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Chudneme. Lidé i méně jedí. Švihlíková, Ševčík a Šulc o stavu Česka

12:55 Chudneme. Lidé i méně jedí. Švihlíková, Ševčík a Šulc o stavu Česka

„Naši politici jsou dobrými sluhy cizích plánů a pánů,“ říká docent Miroslav Ševčík v pořadu Trialog…