„Jsme dva měsíce v Německu. Máme se dobře,“ odpovídá úsečně irácký uprchlík Martin Alhado přes sociální síť reportérům MF DNES. Mluvit z očí do očí před uprchlickým táborem v ulici Hamburger Strasse nedaleko centra Drážďan, kde početná rodina iráckých křesťanů nyní žije, odmítá. Stejně jako všichni ostatní.
Tábor je obehnán ostnatým drátem
Důvod je podle tlumočníků z tábora prostý: má strach, je překvapen, že jej novináři objevili. Je rád, že české úřady, aktivisté ani policie o tom, kde dnes jsou, nic netuší. Německé úřady totiž stroze vzkazují, že jakékoli údaje o uprchlících ani místa pobytu nikomu nesdělují.
List podotýká, že zatímco Battovi v Česku bydleli v rekreačním zařízení v Okrouhlíku u Jihlavy (rozlehlé chatě s pokoji, společenskou místností i barem) a v centru města pro ně bylo připraveno několik čerstvě zrekonstruovaných bytů, německý uprchlický tábor je obehnán ostnatým drátem, dovnitř jsou pouštěni pouze uprchlíci s registračními kartami. A když se vracejí z nákupu, ochranka ve vestách s nápisem „Vaše bezpečí“ jim prohledá igelitové tašky, co v nich do areálu nesou.
Jen postele, stůl a židle
Nově příchozí rodiny narychlo ubytují v místnostech ze stavebních buněk, v nichž jsou jen postele, stůl a židle. O bytech v Jihlavě přitom rodina mluvila jako o přemalovaném kravíně, kde žít odmítá, a Okrouhlík – areál bez jediného plotu – označovala za vězení.
Slova, že uprchlíci mají Německo za vysněnou zemi, potvrzují i lidé, kteří se o rodinu Battových v Česku starali. Ta teď na Facebooku zveřejnila společnou fotografii s uprchlíky v Jihlavě s názvem „Pozdrav z vězení“ v narážce na to, že kritizovali ubytování. Přitom mohli volně do okolí, k rybníkům, do lesů i do města, kam vyráželi například na hokejové a fotbalové zápasy. „Jen jsme nikdy nerozklíčovali, jestli chtěli odejít hned, nebo se rozhodli až v průběhu,“ říká koordinátor přesídlení iráckých křesťanů do Česka Radim Fiedler.
Uvěřili, že v Německu je život jednodušší
Battovi podle něj uvěřili, že v Německu je život daleko jednodušší než jinde. Ostatně s takovým názorem se právě uprchličtí aktivisté setkávají často. „Neuvažují racionálně a dají na fámy, které slyší. Jako Mongolové, kteří tady jsou schopni žít ve sklepích, mít těžkou práci a domů psát, jak se tu mají skvěle. Je to prostě iluze, lež, což je v jejich mentalitě běžné,“ říká Fiedler.
Azyl zřejmě nezískají
Podle deníku je ale iluzí rodiny zřejmě i to, že získají azyl v Německu. Přesněji, že uspějí s odvoláním proti vyhoštění ze země zpět do Česka. „Dvacet osob by mělo být vráceno do ČR na základě dublinského řízení – proti tomu se však celá skupina odvolala. Německá strana nyní musí o tomto odvolání rozhodnout,“ vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.
Německé ministerstvo vnitra vzkázalo, že o odvolání uprchlíků rozhodne pravděpodobně během několika týdnů. Aby ale Němci změnili názor a udělili jim azyl, museli by uprchlíci předložit nové důkazy – zejména o tom, že v Německu žijí již jejich přímí příbuzní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam