„Je to záležitost čistě té samosprávy. Pokud oni opravdu chtějí mít památník a je to rozhodnutí těch zastupitelů, tak nelze k tomu nic dodat. Myslím si, že tohle je právo samosprávy v každé normální obci v České republice, a máme jich tady mnoho. Když si zrovna i tahle čtyř a půl tisícová městská část rozhodne, že tam ten památník chce mít, tak ať ho tam má,“ poznamenal k celé věci úvodem pořadu Řepa. Žáček s jeho slovy souhlasil.
„Podepsal bych to a vnímám tu ruskou aktivitu jako polarizaci celého problému, který bych viděl radši ve věcné rovině a na svobodném rozhodnutí městské části,“ uvedl. Žáček se s Novotným před vyjádřením jeho záměru sešel. „Já jsem ho vlastně informoval, jestli on nebo jeho kolegové v zastupitelstvu vědí, jakou klíčovou roli sehrály Řeporyje při Pražském povstání, kdy 6. května ve večerních hodinách tam dorazilo velitelství té první ruské divize ozbrojených sil Výboru pro osvobození národů Ruska, došlo k rozkazu dobýt Prahu, vzít Prahu a pomoci bratrům Čechům. Která zčásti dorazila 7. května, a mohu říci, že, a tady to dokazuji svými odbornými publikacemi na základě rozboru našich archivních materiálů, dokonce materiálů některé ruské provenience, že velmi výrazně pomohli a 7. května v podstatě zabránili proniknutí těch úderných jednotek SS do centra Prahy,“ sdělil Žáček.
„Já si myslím, že nejde o připomínku generála Vlasova, ostatně generál Vlasov byl proti zásahu v Praze, ale že jde o připomenutí těch padlých, kteří padli za svobodu Prahy a za ubránění Prahy proti SS,“ dodal k tématu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef