V letech 1993-1999 byl děkanem Právnické fakulty v Plzni. Byl jejím prvním děkanem, v roce 1999 předal její vedení Milanu Kindlovi, se kterým poté byly spojeny největší skandály se studiem.
Jak upozornila Jana Bobošíková ve svém pořadu Aby bylo jasno, jako děkan přijal ke studiu Jana Rumla, bývalého ministra vnitra. Tomu k úspěšnému složení zkoušek přitom chybělo třináct bodů. Komentoval to tak, že „je běžné, že vysoké školy takto přijmou významnou osobnost, třeba známého sportovce, protože jim to zvyšuje kredit“. Na Západě by prý za zisk takto prestižního studenta dostal poděkování.
Jan Ruml studoval v době, kdy byl současně místopředsedou Senátu, ale tvrdí, že žádný protekční student nebyl, spíše to měl proti kolegům náročnější.
„Dostal jsem se na odvolání. Okolnosti odvolání neznám. Prostě jsem se odvolal a byl jsem přijat. Jestli to bylo na nějakou výjimku, to opravdu nevím a ani jsem po tom nepátral,“ řekl později ke svému přijetí pro Novinky.cz.
Václav Klaus Balaše navrhoval do Ústavního soudu, bohužel v době, kdy mu Senát všechny kandidáty odmítal, a to potkalo i profesora Balaše. Ten se stal ředitelem Ústavu státu a práva Akademie věd a z této pozice sepsal řadu právních posudků, z nichž některé byly později zpochybňovány.
V roce 2014 kandidoval do Senátu za TOP 09 a v kampani zdůrazňoval, že je držitelem prestižních stipendií na západních univerzitách.
Skutečnost je taková, že stáž absolvoval třeba na Ústavu státu a práva Akademie věd v SSSR, kde strávil celý akademický rok 1987/1988.
Ve vládě se setká se svým kolegou z kandidátky Janem Lipavským, kterého kroužkováním přeskočil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.