„Prokremelští trollové dnes a denně spamují veřejný prostor odhaleními, která vrhají zdánlivě překvapivé světlo na geopolitickou situaci moderního světa. Moderní dezinformace nemají vytvořit pozitivní pocit vůči Rusku, ale relativizovat fakta a vytvořit svět, ve kterém není nic, čemu bychom mohli plně důvěřovat. Na této dezinformační vlně se pak pokoušejí svézt i další skupiny, které vytvářejí strach z teroru nebo nemocí a burcují společnost k odporu proti vybájeným strašákům. Dezinformace jsou fenoménem současné generace, zneužívajícím shon našich životů, kdy nemáme čas a vlastně si ani nechceme zjišťovat fakta,“ píše Prouza.
Podle něj žijeme z titulků a postů na sociálních sítích, informace nefiltrujeme, ale pouze přijímáme. „A tento nový přístup k informacím manipulátoři a trollové zkušeně využívají. Ukázalo se to třeba v případě Brexitu či nizozemského referenda o asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou, na stejném fenoménu nekritického myšlení a touhy po jednoduchých řešeních svou budoucnost stavějí i politici, kteří jsou schopni tvrdit, že nikdo nemá právo posuzovat, je-li nějaká informace pravdivá, nebo ne (neboť chtějí mít ničím nerušenou možnost lidem beztrestně lhát),“ upozorňuje Prouza.
Závěrem ve zřejmé narážce na prezidentova slova uvedl: „Ti, kterým by se návrat do minulosti líbil, se zaklínají cenzurou a hrají si na největší bojovníky za svobodu slova. Jejich cíl je ale přesně opačný a je potřeba se proti jejich snaze důrazně bránit. Naše demokratické principy musíme chránit před dezinformacemi, které si se skutečností hrají a překrucují ji podle libosti. Naučme se rozeznávat, kdy na naši společnost útočí systematické dezinformační operace, a ukazujme na ně. Ať už jde o prokremelské trolly, operace Islámského státu, nebo politiky, kteří chtějí získat absolutní moc a ovládat poslušné stádo,“ uzavřel Tomáš Prouza své zamyšlení v dnešních Lidových novinách.
Na tento článek reagoval dnes hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Na jeho příspěvek vzápětí odpověděl sám Prouza, a to také na sociální síti. „Hlavním cílem dezinformačních kampaní je rozesít všude kolem strach a využít nedostatku času pro ověření pravdivosti informace. My sami ztrácíme schopnost rozlišit mezi objektivní a ohnutou realitou, a proto bychom měli věnovat pozornost práci těch, kteří pravdivost informací okolo nás ověřují. Odmítám, aby se o krocích vedoucích k ochraně vnitřní bezpečnosti naší země mluvilo jako o novodobé cenzuře. Takovéto názory zaznívají pouze od potrefených hus, na které se snaží boj s dezinformacemi poukázat. Příkladem může být reakce Jiřího Ovčáčka na můj dnešní článek týkající se propagandy a boje s dezinformacemi v Lidových novinách,“ napsal Prouza.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam