O elektronických dálničních známkách bude Senát rozhodovat v srpnu

26.07.2019 18:20 | Zprávy

Senát bude na srpnové schůzi rozhodovat o zavedení elektronických dálničních známek. Má také schvalovat novelu, podle níž by se lidé mohli zbavit dluhů z dětství ve zvýhodněném režimu. Na rozhodnutí horní parlamentní komory čeká také návrh týkající se státní půdní rezervy. Vyplývá to z návrhu programu schůze na senátním webu. Schůze je naplánována na 14. srpna.

O elektronických dálničních známkách bude Senát rozhodovat v srpnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Se zavedením elektronických dálničních známek místo dosavadních nálepek na čelní skla vozů vláda počítá od roku 2021. Sněmovna to schválila jednoznačnou většinou, snahy o zvýšení dálničního poplatku odmítla.

V novém systému bude možné dálniční poplatek uhradit elektronicky prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Platby, které budou vázány na registrační značku vozidla, zaznamená informační systém Státního fondu dopravní infrastruktury. Budou se kontrolovat prostřednictvím kamer, k prověrkám by mohly sloužit i nynější mýtné brány. Systém by mohl do budoucna umožnit rovněž takzvané krajské dálniční známky.

Jednomyslně poslanci schválili novelu, která dá lidem s dluhy z dětství šanci na oddlužení ve zvýhodněném režimu, teď se vztahuje jen na seniory a postižené. Peněžitých závazků by se mohli zbavit za tři roky, pokud budou plnit podmínky oddlužení.

Novela o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ) počítá s tím, že stát bude moci nabízet tržní cenu za pozemky, které bude chtít koupit kvůli udržení státní půdní rezervy. Stát má také získat přednostní právo na pozemky, které se převádějí z rezervy pro hospodaření SPÚ do vládou schválených rozvojových programů.

Nově bude podle novely také možné zařadit pozemky do veřejných nabídek opakovaně. Měl by se zjednodušit převod půdy organizačním složkám státu nebo státním organizacím a podnikům, které je potřebují pro rozvojové programy.

Horní komora má na programu také novelu, podle níž bude elektronický systém tvorby zákonů plně zaveden až od roku 2022. Další novela má zrušit nutnost úředního překladu matričních dokladů. Senátoři mají rozhodnout rovněž o tom, zda na státní dotaci na takzvané zvláštní pomůcky zřejmě dosáhne širší okruh postižených lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová na Primě: Nechci dopadnout jako paní Parkanová

14:54 Černochová na Primě: Nechci dopadnout jako paní Parkanová

V pořadu Partie na CNN Prima News ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hovořila o kauze spojené s…