Jan Kubáček je politolog, specializující se na politický management, politickou komunikaci a volební marketing, je autorem několika odborných knih a cvičebnic, desítek studií a popularizačních článků. Ve své pedagogické a analytické činnosti se zejména zaměřuje na oblast politického managementu, komunikaci veřejných institucí a úřadů, vybrané oblasti politického a volebního marketingu, politické psychologie a sociologie, politické komunikace.
První otázka mířila na zvrat ve stíhání Babiše. „No, bylo to velmi prapodivné, upřímně, protože já, když ještě teď odhlédnu od toho možná výsledku, tak se přiznám, že pro mě největší překvapení jako pro občana a politologa zároveň je, že čtyři roky se něco vyšetřuje. Vyšetřuje se poměrně velmi exponovaný politik, jeho rodina, blízcí manažeři. Skloňuje se to ve všech pádech, prolíná se to několika volebními obdobími, je to součástí kampaně a proti kampaní. Je to jeden z důvodů, proč vznikne nějaká koalice a jiné politické strany do té koalice nejdou. A pak vlastně ze dne na den se dovíme možná něco, možná nedovíme, v podstatě je to součást nějakého mediálního titulku, nemáme to ani stvrzené, neznáme detaily. Prostě nejvíc mě štve, že jsme neslyšeli detailní srozumitelné argumenty. Proto s tím mám největší problém, protože ať to dopadne pro Andreje Babiše a jeho blízké jakkoliv, tak si myslím, že nejdůležitější pro pravidla hry, justici a důvěru ve stát je, si myslím, že spravedlnost je, pokud možno, rychlá, což je první a velké ale, čtyři roky nevím.
Druhá věc je, že je srozumitelná, to se neodehrálo. Máme jenom nějaký údajně věrohodný zdroj a že je odpovědně zodpovězena, což zase nemáme. Takže upřímně řečeno, já vlastně nevím, jak to s Andrejem Babišem dopadlo, nevím, jestli se to týká Andreje Babiše nebo někoho jiného, členů rodiny, manažerů z toho případu ani nevíme vlastně, jaká ta časová souslednost bude; jediné, co víme, že všechno může být jinak, protože nad panem Šarochem je městské státní zastupitelství, případně nejvyšší státní zástupce. Obě instituce mohou rozhodnout zcela jinak, my nevíme, jestli zcela jinak, než rozhodl pan Šaroch. Jediné, co mi přijde tragikomicky vtipné, že ti, co skloňovali pana Šarocha do pátku minulého týdne, vzývali ho jako morálního hrdinu, tak teď mají tendenci ho naopak plísnit a tahat kalužemi. Vadí mi to uliční uvažování, a to rovnou říkám, ať to dopadne jakkoliv, protože teď nevím, co si myslet. Jediné, co se stalo, že to je dál součástí politického boje, a jediný, kdo nám to v uvozovkách rychle přetlumočil byl prezident republiky Miloš Zeman, který přišel rovnou s tím, že Andrej Babiš je v uvozovkách osvobozen, respektive vyšetřování utnuto. Dneska ta společnost je rozpolcená a celé jediné, co k tomu vede, tak jedna polovina, která nedokáže najít nit suchou na Andreji Babišovi, má argumenty, že to určitě tak není, je to cinklé, je to ovlivněné, je to kdovíjak; a druhá, která zase naopak za ním pevně stojí a téměř by pro něj obětovala vše, co jde, tak naopak je utvrzená, že celé to bylo, kdo ví, jak to celé bylo, byla to nátlaková záležitost, byla to snaha Andreje Babiše vytlačit z politiky. Prostě, myslím si, že tady chybí to písknutí rozhodčího a to, abychom pochopili, proč rozhodčí píská, a hlavně s jakým výsledkem,“ rozpovídal se na první otázku politolog Kubáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle