"Před lety koupili naši nákupčí dvacet stříbrných kordíků na otevírání dopisů. Dnes jich máme osmnáct a jako dar jsou jen obtížně použitelné," přiznal MF Dnes mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Dvacet kordíků stálo 233 240 korun, jeden tedy necelých 12 tisíc.
Podobná je situace kolem cínových vojáčků. Těch ministerstvo nakoupilo pětaosmdesát, jedna krabice stále 2 353 korun (celkem tedy 200 005 korun) a na skladě jich ještě třináct krabic leží. Jsou totiž umělecky dost "odfláknuté" a hodnostáři se je stydí rozdávat zahraničním hostům. "Těžko se jich zbavujeme," podotkl Pejšek.
Podle informací MF Dnes mají ovšem na skladech obrany být kromě podobných zbytečností také hodnotnější dárkové předměty - budíky, golfové sady, mp3 přehrávače, peněženky, kalkulačky, bundy nebo koule na petangue.
Nikdo s nákupy nechce nic mít
"Lidé, kteří stojí za těmito nákupy, nemají ani špetku občanské a vojenské cti," zhodnotil nákupčí psycholog Slavomil Hubálek. "Tyto duté hlavy zřejmě ani nenapadne, že hospodaří s tvrdě vydělaným penězi daňových poplatníků. Absolutně nechápou smysl své práce. (...) V době, kdy nejsou peníze na ponožky či spodní prádlo pro vojsko, by bylo zajímavé vědět, co si o těchto obskurních darech myslí řadoví vojáci."
K nákupům docházelo předtím, než do čela resortu nastoupil Alexandr Vondra, exministryně Vlasta Parkanová si ovšem na suvenýry pamatuje jen zběžně. Domnívala se prý, že se podařilo s tím nesmyslným systémem skončit, zřejmě ale pokračoval dál.
Čtěte:
Armáda koupila dalekohledy za 7,5 milionu. Dráž než Američané
Armádní obchodování bez souhlasu vlády. Na obraně to zavání zločinem
Česká armáda čeká na vlastní ponorku. Parkovat by mohla na Vltavě
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par