Úvodem přišla řeč na nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Co bude znamenat jeho příchod pro Evropskou unii? „V žádném případě se necítím povolán, abych mluvil za Evropu. Evropa je prostě složitý konglomerát, s různými pohledy a přístupy k té věci. Takže budu mluvit za sebe, ale samozřejmě řeknu něco i o tom vlastně postoji v EU, který je dnes, bych řekl, převažující,“ sdělil Vondra a hovořil o rozevírajících se nůžkách mezi nějakým evropským očekáváním na straně jedné a nějakou faktickou připraveností jak EU, tak USA na straně druhé pro to něco udělat.
„Přistupuji k tomu velmi realisticky, nemám od Joea Bidena žádné veliké očekávání. Také si myslím, že on v řadách demokratů je to už takový poslední mohykán tohohle tradičního euroatlantického nastavení, až tam po něm přijdou v Demokratické straně další, tak to budeme teprve koukat. A z druhé strany, já jsem se nikterak neděsil Donalda Trumpa a souhlasím naprosto s tím, že on díky tomu svému trošku nekompromisnímu handlířskému pojetí aspoň přispěl k tomu, že část – nikoliv celá – ale část EU se probudila a některé členské státy začaly více přispívat na obranu. A to je podle mého soudu jediné řešení, jak udržet tu atlantickou vazbu trvalejšího charakteru, protože pokud budou mít Američané dlouhoběji pocit, že na tom prodělávají a že Evropané sice hezky mluví, ale vlastně nic konkrétního v tomto směru nečiní, tak máme opravdu vážný problém. A tady faktem je, že s Evropou dokáže spíš otřást jakoby nějaká hrozba nebo i výstraha nežli to krasořečnění,“ sdělil Vondra se slovy, že evropský mainstream však miluje krasořečnění.
„A v tomto smyslu na Bidena vzhlížel, těšil se, má z jeho zvolení radost a snaží se nějakým způsobem jako i dokládat to zlepšení v těch transatlantických vztazích. Ale řekl bych, zatím, je to vlastně hlavně na úrovni buď té rétoriky, to znamená toho krasořečnění, nebo v rovině některých věcí, které nejsou spojeny s tou tradiční transatlantickou agendou v té bezpečnostní oblasti. Čili tam, kde my skutečně Američany potřebujeme, protože Evropa to sama nezvládá a my tady ve střední a východní Evropě přece jenom ty hrozby a rizika cítíme asi silněji než někde ve Španělsku či v Portugalsku,“ dodal Vondra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef