Kniha profesora Jaroslava Kučery (*1955) zkoumá, jaký vliv měl "faktor času" na konstelaci aktérů mírového uspořádání, na jeho formální proceduru, na strukturu jeho materiálních problémů a v neposlední řadě na postavení Československa a České republiky v jeho kontextu, tedy především na možnosti české zahraniční politiky prosazovat v jeho rámci své specifické zájmy.
Ve formě exkurzu toto úctyhodné dílo představuje také vyhnanecké svazy ve Spolkové republice Německo a jejich vliv na vnitřní a zahraniční politiku země. Zvláštní pozornost věnuje třem otázkám, které měly v kontextu česko-německých vztahů obzvláštní význam: německým reparacím, právu sudetoněmeckých vyhnanců na návrat do vlasti a problémům spojeným s konfiskací jejich majetku.
O autorovi: Prof. PhDr. Jaroslav Kučera, CSc. je český historik. Předmětem jeho specializace jsou české dějiny 20. století a česko-německé vztahy. Vystudoval historii a němčinu na Filozofické fakultě UK, posléze působil jako vědecký pracovník Akademie věd. V letech 1991-1994 byl vědeckým pracovníkem na Institutu für Zeitgeschichte v Mnichově. Od roku 1995 přednáší na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Zastával řadu akademických funkcí, v letech 1997-1999 a 2007-2009 byl proděkanem fakulty. Předmětem jeho výzkumné práce jsou různé aspekty českých dějin ve 20. století. Počátkem 90. let se věnoval otázkám nuceného vysídlení sudetoněmeckého obyvatelstva z Československa po druhé světové válce, mj. připravil pro společnou československo-německou komisi historiků studii o tzv. odsunových ztrátách sudetoněmeckého obyvatelstva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový