Jak napsal list The Financial Times, britská centrální banka zlato prodávala jménem Německé říšské banky, která ho měla z Národní banky československé. Podle zveřejněných materiálů bylo v březnu 1939 zlato, které mělo tehdy hodnotu 5,6 milionu liber, přesunuto z účtu Národní banky československé do basilejské Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), na účet vedený jménem Německé říšské banky. BIS sloužila a dodnes slouží jako banka pro centrální banky.
Opomíjený, ale důležitý aktér
Dlouho po válce se následně řešilo jen skandální chování právě BIS a role britské centrální banky se nijak významně nezmiňovala. Jenže Bank of England prý tehdy hrála jednu z hlavních rolí - Bance pro mezinárodní vypořádání totiž zrovna předsedala. A většina zlata, které spravovala BIS, byla uschována v podzemních sejfech v londýnském sídle Bank of England. Že má britská banka toto zlato, vyvolalo pobouření v médiích v květnu 1939. Následně banka zlato jménem nacistů prodala, a to bez toho, že by počkala na souhlas britské vlády.
"Došlo k další transakci zlata 1. června (1939), kdy bylo prodáno zlato v hodnotě 440 tisíc liber a do New Yorku bylo lodí posláno zlato za 420 tisíc liber z účtu číslo 19 BIS. Šlo o zlato, které do Londýna přepravila Německá říšská banka," píše se ve zveřejněném dokumentu.
Nacisté v roce 1939 uloupili v Československu velké množství zlata. Peníze z jeho prodeje používali k financování válečných operací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk