Nárok na účast v dotačním programu budou mít všichni ekonomicky aktivní obyvatelé České republiky. „Týká se to všech rodinných domů či rekreačních domů, které jsou určeny k rekonstrukci. Je to určeno také pro všechny osoby na území České republiky, které jsou ekonomicky aktivní,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), o programu dále informovaly Novinky.cz.
Dotace bude možné čerpat na domy postavené nejpozději v roce 2013. Dotace by měly být užity především na zateplení domu, a tím na renovaci výstavby minimálně na energetickou třídu B, tedy na budovu úspornou. Dům označený energetickým štítkem B je úsporný a náklady na provoz jsou velmi nízké.
Peníze lidé na rekonstrukci dostanou předem, podmínkou pro dotaci však je, aby rekonstruovaná budova byla nejméně deset let po rekonstrukci a trvalým bydlištěm žadatele o dotaci. „Poté, co ale dům zrekonstruuji, tak je podmínka mít v nemovitosti deset let trvalé bydliště,“ řekl Hladík.
„Každý šestý dům v ČR je neobydlený. Díky ‚Oprav dům po babičce‘ to změníme,“ vyjádřil své naděje Hladík na svém twitterovém účtu. „Rodiny mohou na komplexní zateplení starších rodinných nebo rekreačních domů získat až 1 000 000 korun, bonus až 50 000 korun za každé neopatřené dítě a výhodný stavební úvěr od stavební spořitelny,“ vysvětlil výhody programu ministr.
Každý 6. dům v ČR je neobydlený. Díky Oprav dům po babičce to změníme. Rodiny mohou na komplexní zateplení starších rodinných nebo rekreačních domů získat až 1 000 000 korun, bonus až 50 000 korun za každé neopatřené dítě a výhodný úvěr od stavební spořitelny.
— Petr Hladík (@hladikpe) July 17, 2023
Na program bude alokováno okolo čtyřiceti miliard korun z peněz od Evropské unie z Modernizačního fondu. Cílem programu je podle Hladíka z neobydlených domů udělat energeticky úsporné domy a dát mladým rodinám možnost bydlet ve vlastním. „Nebude to z daní, ale z Modernizačního fondu, tedy prostředků EU. V ČR je každý šestý dům neobydlený a chceme místo zabírání další zemědělské půdy na výstavbu nových domů pomoct z energeticky neúsporných domů udělat úsporné. A zároveň umožnit rodinám bydlet ve vlastním,“ obhajoval dále program.
Dobrý den. Nebude to z daní, ale z Modernizačního fondu, tedy prostředků EU. V ČR je každý 6. dům neobydlený a chceme místo zabírání další zemědělské půdy na výstavbu nových domů pomoct z energeticky neúsporných domů udělat úsporné. A zároveň umožnit rodinám bydlet ve vlastním.
— Petr Hladík (@hladikpe) July 17, 2023
Celý program cílí primárně na mladé rodiny, jako bonus proto program přidá i příspěvek 50 tisíc korun na nezaopatřené dítě žadatele. „Mladé rodiny trápí nejvíce nedostatek bydlení, nedostatek financí na rekonstrukce,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Kromě dotace budou mít žadatelé i možnost výhodnějšího úvěru od stavebních spořitelen. Tento úvěr bude poskytován bez požadavku na zástavu nemovitosti a s fixovanou úrokovou sazbou po celou dobu splácení. Očekávaná úroková sazba se podle slov ministra životního prostředí bude pohybovat okolo tří až čtyř procent.
Žádost o úvěr i dotaci bude možné vyřídit na pobočce stavební spořitelny.
K tématu se vyjádřil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj vláda i nadále rozhazuje peníze, tentokrát jen jiné cílové skupině. Z programu „Oprav dům po babičce“ podle jeho slov i vyplývá, kam půjdou peníze našetřené snížením valorizací důchodů. „Tak už víme, co stát udělá s penězi, které vzal důchodcům snížením mimořádné valorizace penzí. Dá je jejich vnukům a vnučkám – na rekonstrukce domů. A pak že jsou veřejné finance v rozvratu! Kdepak, tahle vláda opět rozhazuje; jen ovšem jiné, o dvě generace mladší cílovce,“ shrnul na Twitteru.
Tak už víme, co stát udělá s penězi, které vzal důchodcům snížením mimořádné valorizace penzí. Dá je jejich vnukům a vnučkám - na rekonstrukce domů. A pak že jsou veřejné finance v rozvratu! Kdepak, tahle vláda opět rozhazuje; jen ovšem jiné, o dvě generace mladší cílovce. pic.twitter.com/lgIQwYUqjF
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) July 17, 2023
Bývalý místopředseda ODS a bývalý primátor Olomouce Martin Novotný ve facebookovém příspěvku zase s nadsázkou tvrdí, že tohle nebylo ani za socialismu. „O tom se za socialismu nikomu nesnilo. To už asi směřujeme rovnou ke komunismu, soudruzi…,“ napsal Novotný.
Kriticky se k programu staví i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Skoncovali jsme s dotační ekonomikou. Dokladem toho je, že lidé bez nemovitého majetku budou přispívat na dotace dědicům nemovitostí po babičce,“ napsal ironicky a dodal, že „možná i po dědečkovi“.
Skoncovali jsme s dotační ekonomikou.??
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) July 17, 2023
Dokladem toho je, že lidé bez nemovitého majetku budou přispívat na dotace dědicům nemovitostí po babičce. Možná i po dědečkovi….?? https://t.co/TO7dhL7D1W
Svaz moderní energetiky mu obratem na sociální síti připomněl, že peníze na dotace nepůjdou z veřejného rozpočtu, ale z emisních povolenek a zdrojů Evropské unie, a navíc renovace budov má „prorůstový potenciál“, kdy miliarda korun podpory do programů, jako je právě i „Oprav dům po babičce“, generuje tři miliardy korun na HDP, což se do státní kasy vrátí v sociálním a zdravotním pojištění.
Kalousek kontroval, že toto vysvětlení je pochopitelné pouze u rekonstrukcí a zateplení veřejných budov. „To nic nemění na tom, že lidé bez majetku, často bez šance na hypotéku, budou přispívat vlastníkům nemovitostí na zvýšení hodnoty jejich majetku. Vaši argumentaci jsem schopen pochopit u rekonstrukcí a zateplení veřejných budov. U ‚domů po babičce‘ ne,“ shrnul Kalousek.
To nic nemění na tom, že lidé bez majetku, často bez šance dosáhnout na hypotéku, budou přispívat vlastníkům nemovitostí na zvýšení hodnoty jejich majetku. Vaši argumentaci jsem schopen pochopit u rekonstrukcí a zateplení veřejných budov. U “domů po babičce” ne.
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) July 17, 2023
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.