Do druhého kola prezidentských voleb v Rumunsku postoupili Calin Georgescu a bývalá novinářka a šéfka středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elena Lasconiová. Předvolební průzkumy přitom naznačovaly, že postoupí jiní kandidáti. Podle odhadů to mohl být pravděpodobně sociálnědemokratický premiér Marcel Ciolacu, ale ten nakonec skončil až třetí.
A server Politico tvrdí, že pokud ve druhém kole zvítězí Georgescu, vyvstane tím nemalý problém jak pro EU, tak pro NATO.
„V Bruselu se bije na poplach poté, co v neděli z ničeho nic zvítězil krajně pravicový proruský kandidát, který vyhrál první kolo rumunských prezidentských voleb. Šokující vítězství ultranacionalisty Călina Georgesca vyvolává obavy, že se Moskva může po sporných volbách v Moldavsku a Gruzii pokusit zatáhnout do svého tábora NATO a Rumunsko, které je členem EU,“ napsal server Politico.
Z Evropského parlamentu zaznělo, že za úspěchem relativně nenápadného kandidáta stojí i ruské aktivity.
„Výsledek tohoto tichého, ale extremistického, proruského kandidáta je součástí ruské hybridní války proti evropské demokracii,“ řekl Siegfried Muresan, konzervativní rumunský zákonodárce v Evropském parlamentu.
Server Politico v této souvislosti poznamenal, že maďarský premiér Viktor Orbán zastává proruské postoje již delší čas. Po podzimních volbách na Slovensku se Robert Fico vyjadřuje obdobně. Vystoupil dokonce v jednom z ruských propagandistických pořadů. „A brzy by se k nim mohlo přidat i Česko, pokud expremiér Andrej Babiš vyhraje parlamentní volby v příštím roce,“ napsal server.
„Pokud sledujete, co Rusové v tomto regionu dělají, víte, že Rumunsko je pro ně mimořádně důležité,“ řekl Milan Nič, analytik německé rady pro zahraniční vztahy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák