Daniel Kaiser se ve svém komentáři na Echo24 vyjádřil kriticky k Věře Jourové jako staronové evropské komisařce, jejíž gesce jsou „hodnoty a transparentnost“ a pozice místopředsedkyně Evropské komise. Kaiser zveřejnil k tomu tři poznámky.
První poznámkou bylo, že jsme nedostali ekonomický post. Sice prý máme řadovou místopředsedkyni, což jej srozumitelné politicky, avšak věcně se to prý obhájit nedá. Napsal, že i Polsko získalo komisaře pro zemědělství, o kterého usilovali. Navíc prý ještě mohou získat šéfa kabinetu předsedkyně Evropské komise. „To je místo, na němž se za dosluhujícího Jeana-Clauda Junckera jeho šéf kabinetu Martin Selmayr vyprofiloval tak, až se o něm začalo psát jako o skutečném šéfovi Komise,“ napsal Kaiser. To, že Varšava takový post získala, prý bude odůvodňováno tím, že nakonec PiS hlasovala pro komisařku von der Leyen, která prošla díky jejich hlasům a Jarosław Kaczyński se prý může považovat za jejího kingmakera. „Poslanci ANO však hlasovali stejně, šest hlasů z devíti, o něž von der Leyen prošla, jsou od nich. Jak by se ovšem Babiš mohl považovat za kingmakera, když je osoba podezřelá z defraudace unijních dotací?“ napsal komentátor.
Druhou poznámkou byla věcná náplň gesce Jourové. Kaiser napsal doslova, že se jedná o vtip. „Hodnoty a transparentnost“ má dostat totiž kandidátka premiéra Babiše, jenž je vyšetřovaný za dotační podvod. Pod Jourovou má spadat i zakotvení plurality médií, kdy, jak napsal: „Zákonně se sice v České republice po příchodu jejího hnutí ANO k moci nic nestalo, reálné mocenské omezení plurality bylo však větší, než si asi v západní Evropě dovedou představit – a určitě větší než v neustále kritizovaném Polsku.“
Třetím bodem je to, že i přes prázdnost portfolia Jourové se vlastně jedná o dobrou zprávu. Jelikož Jourová by měla dohlížet na dodržování principů demokratického a právního státu, tak prý všechny napadlo, že Jourová bude mít na starost „právě dohled nad dvěma zlobivými visegrádskými dětmi, Polskem a Maďarskem,“ jak napsal Kaiser. To by prý pro ČR bylo velmi zlé, to z toho důvodu, že po odchodu Velké Británie bude nutné reagovat na vychýlení mocenského rozložení EU, kdy se německo-francouzský vliv na EU velmi zesílí. V4 by tomu prý měla bránit. „Riziko, že Češka bude za vysoký plat a doživotní penzi pro Paříž, Berlín a Brusel rozeštvávat Visegrádskou skupinu, trvá. Koneckonců ona má z Junckerovy Komise smutné prvenství eurokrata, který Polsku veřejně pohrozil, že když neodvolá soudní reformu, budou mu kráceny dotace. To nejen jí, ale aspoň podvědomě i České republice citliví Poláci jen tak nezapomenou. Když loni v létě Echo dělalo rozhovor s notoricky mírným šéfem polské diplomacie Jackem Czaputowiczem, u jména Jourová se ani on tak zcela neudržel: ‚Obecně řečeno, domluva s ní je těžká.‘“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle