Otcové, nástup na rodičovskou! Vše, co potřebujete vědět ke směrnici EU, kvůli které se křičí

11.08.2020 18:47 | Zprávy

Evropská unie schválila směrnici, která se týká rodičovské a otcovské dovolené. „Členské státy zajistí, aby dva měsíce rodičovské dovolené nebylo možno přenést,“ psalo se v přijaté směrnici, pro kterou Česká republika hlasovala. Důvodem je údajně to, že otcové práva na rodičovskou dovolenou nevyužívají a přenáší ji na matky. Změna by prý měla pomoct matkám vrátit se zpátky na trh práce. Nemění se však pouze podmínky rodičovské dovolené.

Otcové, nástup na rodičovskou! Vše, co potřebujete vědět ke směrnici EU, kvůli které se křičí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Českým internetem se začala šířit informace o již rok přijaté unijní směrnici. Ta má změnit čerpání rodičovského příspěvku. Směrnice zavazuje členské státy čerpat rodičovskou dovolenou a nově by měla být část této dovolené nepřenosná mezi rodiči. Ve zdůvodnění této směrnice se v bodě 20 píše, že většina otců práva na dovolenou nevyužívá či velkou část dovolené přenáší na matky. Směrnice má přispět k rozdělení péče mezi muže a ženy a k vyššímu uplatnění matek a pečujících o blízké na trhu práce.

Celý text směrnice ZDE:

„Účelem zajištění, aby měl každý rodič výhradně pro sebe alespoň dva měsíce rodičovské dovolené, které nelze přenést na druhého rodiče, je motivovat otce k tomu, aby svého práva na tuto dovolenou využívali. Současně se tím podporuje a usnadňuje opětovné začlenění matek na trhu práce poté, co po určitou dobu čerpaly mateřskou a rodičovskou dovolenou.“

Směrnice tedy mimo jiné vyzývá státy, aby zavedly otcovskou dovolenou v trvání deseti dnů, pokud ji už zavedenou nemají. Dovolená by se pak měla týkat buď otců, nebo rovnocenných druhých rodičů tak, jak je uznává vnitrostátní právo. Dále se členské státy mají rozhodnout, zda umožní čerpat otcovskou částečně před narozením dítěte nebo až po narození. Otcovská je v České republice poměrně novým institutem. Vznikla v roce 2018 a opravňuje otce čerpat dávku po dobu sedmi dní. Dle směrnice by se tedy doba měla navýšit o další tři dny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…