Respekt tvrdí, že Skripal, kterého v roce 1995 naverbovala do svých služeb britská tajná služba MI6, měl v ruských tajných službách mnohem významnější pozici, než se uvádí. V první půlce 90. let vedl personální oddělení vojenské rozvědky GRU, takže měl prý vynikající přehled o rozmístění jejích agentů v Evropě a u části z nich znal jejich totožnost.
Poté, co se Skripal usadil v Británii, začal podle Respektu s MI6 spolupracovat na rozkrývání ruské agenturní sítě. „Za tím účelem pak také Britové umožnili setkání se Skripalem i bezpečnostním představitelům z partnerských zemí, s nimiž mají užší kooperaci – od devadesátých let mezi ně patří i Česko. Minimálně jednou – v roce 2012 – Skripal navštívil Prahu, a byť se tu zdržel jen krátce, byla údajně jeho cesta pro zdejší tajné služby přínosem,“ tvrdí týdeník.
Británie označila za viníka útoku novičokem Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka. Prezident Miloš Zeman poté prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodala vojenská rozvědka, se novičok na území ČR v malém množství vyráběl a testoval – a to navzdory tomu, že jiná zpráva BIS to vyloučila. Rusko Zemanovy výroky uvítalo s tím, že vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů vůči Moskvě.
Ministerstvo obrany v reakci na vyjádření prezidenta uvedlo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Obrana vyloučila, že by tyto látky mohly uniknout z laboratoří. Podle Ministerstva zahraničí se v Česku netestovala tatáž látka, kterou byl otráven Skripal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk