"Hned na začátku, když se zvažovalo, že bude kancléřem, jsem mu na rovinu říkal: Vráťo, zvaž, zda na to máš," říká Šlouf. "Říkal jsem si, že je zvláštní, aby byl kancléřem někdo, kdo nemá bezpečnostní prověrku a neumí anglicky..." Možná také proto, že o Mynářových schopnostech pro vrcholnou pozici pochyboval už na počátku, vnímá nyní Miroslav Šlouf Mynářovo působení na Hradě jako jeden velký propadák.
"Tu funkci nezvládal od samého začátku," míní a se spokojeným smíchem dodává: "Pozměnil jsem si pro tento případ jedno staré české přísloví: Komu není rady, tomu není vzájemné hospodářské pomoci."
O Mynářově odchodu se mluví už delší dobu, podle Týdne.cz odejde po Novém roce
Server Aktuálně.cz píše, že Šlouf říká, že o Mynářově konci ve funkci kancléře se mluví už delší dobu. "Prověrka je jedna z věcí, která mu láme vaz," vysvětluje. "Zároveň udělal celou řadu chyb: od virózy až po vozíčkáře. Kancléř musí tyhle věci hlídat, mít systém práce. Nesmí dopustit, aby k tomuhle docházelo," nešetřil kritikou Šlouf.
Server Týden.cz dnes dokonce přišel s informací, že Mynář by měl skončit v úřadu kancléře po Novém roce. Zemanova mluvčí Hana Burianová slíbila, že se prý k situaci vyjádří v odpoledních hodinách. Avšak Týden.cz uvádí informace ze svého zdroje, že Mynáře nezachrání ani bezpečnostní prověrka. O další kariéře jednoho z nejdůležitějších spolupracovníků Miloše Zemana už prý má být rozhodnuto. "Pan prezident ho plánuje vyměnit hned po Novém roce a chystají se i další změny," cituje server svůj zdroj.
Martin Nejedlý a Vratislav Mynář získali důležité funkce po boku prezidenta
Šlouf se s Vratislavem Mynářem seznámil krátce poté, co skončila v roce 2002 Zemanova vláda. Za její éry působil Šlouf jako Zemanův poradce. "Seznámil nás Radim Masný, představil ho jako svého obchodního partnera," říká Miroslav Šlouf. "Mynář mě zaujal svým neotřelým přístupem, byl jsem u něj v Osvětimanech, párkrát jsem tam i přespal."
Server Aktuálně.cz mluvil se Šloufem i o přípravách na Zemanův návrat. "Měl jsem plán ohledně politických kroků - vytvořit občanské sdružení, pak politickou stranu. Chtěl jsem pomoci Zemanovi a potřeboval jsem dát dohromady neotřelý tým lidí, kteří měli aspoň minimální podnikatelské zkušenosti, nebo společensko-politické zkušenosti," popisuje svoji tehdejší strategii. A Mynář ho prý zaujal a začali spolupracovat.
Jenže časem Šloufovi duo Mynář-Nejedlý přerostlo přes hlavu a zřejmě se snažili jej od čerstvě zvoleného prezidenta odstřihnout. "Chtěli si prezidenta zprivatizovat," říká dnes na jejich adresu. Podle Šloufa to byl právě Nejedlý, kdo Mynáře na post kancléře vehementně prosazoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr