„V této době, kdy mnoho občanek a občanů v Evropě hledá orientaci, vysílá Jeho Svatost papež František poselství naděje a povzbuzení,“ stojí ve zdůvodnění udělení ceny. Nejvyšší duchovní katolické církve je prý „hlasem svědomí“, který Evropě připomíná její povinnost usilovat o mír, svobodu, právo, demokracii a solidaritu.
Předání ceny má dojít v Římě. Není ale jasné, kdy
Na rozdíl od předchozích ročníků by slavnostní ceremonie předání ceny neměla proběhnout v Cáchách, tedy ve městě úzce spojeném s Karlem Velikým, ale v Římě. Přesný termín zatím není znám.
Za letošní rok ocenění dostal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, u něhož vedení společnosti vyzvedlo snahy o posílení evropské demokracie. Loni cenu obdržel tehdejší předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.
Cena se uděluje od roku 1950
Mezinárodní cena Karla Velikého se v Cáchách uděluje od roku 1950 za mimořádné zásluhy o evropské sjednocení. Mezi její držitele patří i bývalý československý a český prezident Václav Havel, jemuž byla udělena v roce 1991.
V minulosti ocenění dostali například francouzský prezident François Mitterrand společně s německým kancléřem Helmutem Kohlem, americký prezident Bill Clinton či německá kancléřka Angela Merkelová. V roce 2004 obdržel „mimořádnou“ Karlovu cenu Františkův předchůdce papež Jan Pavel II. Prvním nositelem ocenění se v roce 1950 stal zakladatel panevropské myšlenky Richard Coudenhove-Kalergi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk