Papež František k energetické problematice: Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!

11.06.2018 16:36 | Zprávy

Papež František v sobotu promluvil ve Vatikáně k publiku tvořenému představenstvem šesti ropných společností. Padesátka průmyslníků se sem poprvé sjela na sympozium pořádané Papežskou akademií věd a vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj na téma přechodu k novým energetickým zdrojům a péče o společný dům. V obsáhlé promluvě načrtl papež křesťanský pohled na energetickou problematiku vyjádřený v posledních dvou sociálních papežských encyklikách jménem Caritas in veritate a zejména Laudato si.

Papež František k energetické problematice: Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: papež František

Papež svou řeč začal slovy, že vědecko-technický pokrok umožňuje stále rychlejší komunikaci. „Zpráva, ať pravdivá nebo falešná; idea, ať už dobrá či špatná, nebo metoda účinná či scestná se rozšíří během několika sekund,“ uvedl a pokračoval, že také lidé se mohou setkávat a zboží lze směňovat mezi kontinenty v takových rytmech, rychlostech a intenzitách, jež byly dosud nepředstavitelné.

Tento pohyb masy informací, osob a věcí potřebuje spoustu energie, a musíme konstatovat, že existuje příliš mnoho těch, kdo nemají přístup k elektrické energii, zdůraznil podle serveru RadioVaticana.cz papež František. „Mluví se v této souvislosti dokonce o více než jedné miliardě lidí,“ dodal s tím, že existuje falešný předpoklad, že je k dispozici neomezené množství energie a zdrojů a že jejich obnova je otázkou krátkého času a negativní důsledky manipulace s přirozeným řádem věcí příroda dokáže snadno absorbovat.

Energetická otázka se tak podle jeho slov stala jedním z hlavních teoretických i praktických problémů mezinárodního společenství. „Na přístupu k této otázce závisí kvalita života i to, zda bude dosaženo schůdného řešení konfliktů v různých částech světa, anebo zda se jim v důsledku hlubokých ekologických nerovností a nedostatku energie dostane dalších pohonných hmot, aby nadále hořely a ničily sociální stabilitu a lidské životy,“ dodal.

Papež v této souvislosti zdůraznil nezbytnost dlouhodobé globální strategie a spolupráce všech lidí dobré vůle. Za žádoucí označil Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015, která doporučuje snižování spotřeby fosilních paliv s cílem omezit růst globálního oteplování způsobeného škodlivými emisemi.

„Znepokojující je rovněž hledání dalších rezerv fosilních paliv, ačkoli Pařížská dohoda jasně vybízí k omezování jejich těžby. Proto je zapotřebí, aby společně diskutovali průmyslníci, investoři, badatelé i uživatelé o přechodu k alternativním zdrojům a jejich dalšímu hledání. Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit.“

Původní zdroj ZDE.

Energetická transformace směrem k čistým a obnovitelným zdrojům je podle papeže Františka věcí odpovědnosti. „Tu máme vůči milionům svých bratří a sester ve světě, vzhledem k chudým zemím a budoucím generacím,“ uzavřel.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fialova největší ostuda.“ Vláda schválila nebezpečný zákon, varuje člen Rady ČT

15:37 „Fialova největší ostuda.“ Vláda schválila nebezpečný zákon, varuje člen Rady ČT

Člen Rady České televize a publicista Pavel Matocha napadl vládou Petra Fialy zavedený paragraf 318a…