Dohodu podepsali zástupci obou zemí v prosinci 2016. Dohoda má dát leteckým společnostem obou zemí právo přeletu a přistání na území druhé strany nebo právo nakládat a vykládat na stanovených místech cestující. Text pojednává také o bezpečnosti a o ochraně civilního letectví před protiprávními činy. Dohoda by leteckým dopravcům umožnila zřizovat kanceláře a nabízet a prodávat leteckou dopravu na území druhého státu. Každá z obou zemí bude mít právo určit libovolný počet leteckých společností, které pak budou moci využívat práva daná smlouvou, uvedla ČTK.
Senát se dohodou zabýval loni v červenci. Někteří senátoři však upozorňovali na stav lidských práv v Saúdské Arábii i postoj této země k Evropě. „Saúdská Arábie je totalitní stát, který nemá ani základní zárodky demokracie. Je z mého pohledu nepřátelský vůči Evropě,“ prohlásil tehdy senátor za Zelené Václav Láska. „V Saúdské Arábii se ještě i kamenuje jako trest smrti a popravuje se veřejně na náměstích,“ řekl Tomáš Jirsa (ODS). Senát pak souhlas k ratifikaci nedal.
Vláda v důvodové zprávě uvádí, že následně se v této souvislosti pozastavil i proces projednávání dohody ve Sněmovně. Sněmovní zahraniční výbor však doporučil dát souhlas k ratifikaci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab