Parlament znovu projedná dohodu o dopravě se Saúdskou Arábií. Minule ji zablokoval Senát

10.06.2018 10:07 | Zprávy

Vláda opět předložila do Parlamentu ke schválení dohodu mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Dokument, který má upravit podmínky leteckého provozu mezi oběma zeměmi, předložila již bývalá vláda v minulém volebním období. Narazil však v Senátu, který ho neschválil. Někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do konce neprojednala ani Sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením.

Parlament znovu projedná dohodu o dopravě se Saúdskou Arábií. Minule ji zablokoval Senát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny bylo hlasování o vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše

Dohodu podepsali zástupci obou zemí v prosinci 2016. Dohoda má dát leteckým společnostem obou zemí právo přeletu a přistání na území druhé strany nebo právo nakládat a vykládat na stanovených místech cestující. Text pojednává také o bezpečnosti a o ochraně civilního letectví před protiprávními činy. Dohoda by leteckým dopravcům umožnila zřizovat kanceláře a nabízet a prodávat leteckou dopravu na území druhého státu. Každá z obou zemí bude mít právo určit libovolný počet leteckých společností, které pak budou moci využívat práva daná smlouvou, uvedla ČTK.

Senát se dohodou zabýval loni v červenci. Někteří senátoři však upozorňovali na stav lidských práv v Saúdské Arábii i postoj této země k Evropě. „Saúdská Arábie je totalitní stát, který nemá ani základní zárodky demokracie. Je z mého pohledu nepřátelský vůči Evropě,“ prohlásil tehdy senátor za Zelené Václav Láska. „V Saúdské Arábii se ještě i kamenuje jako trest smrti a popravuje se veřejně na náměstích,“ řekl Tomáš Jirsa (ODS). Senát pak souhlas k ratifikaci nedal.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že následně se v této souvislosti pozastavil i proces projednávání dohody ve Sněmovně. Sněmovní zahraniční výbor však doporučil dát souhlas k ratifikaci.

Vláda uvádí, že dohoda by stanovila jasný právní rámec pro pravidelný letecký provoz, který v červnu chtějí obnovit České aerolinie po sezónním provozu v loňském roce. „Bez mezinárodní smlouvy, stanovující jasná pravidla v této oblasti, tak bude záležet pouze na rozhodnutí příslušného leteckého úřadu, zda a za jakých podmínek pravidelný letecký provoz povolí a udělí provozní oprávnění,“ uvádí vláda. O celou záležitost se podle ní zajímá i saúdská strana.

Pokračování ratifikačního procesu by tak bylo vhodným signálem pro druhou stranu s ohledem na zajištění právní jistoty pravidelného provozu a zamezení případných nepříjemných dopadů na českého leteckého dopravce i jeho cestující, spojených s nenadálým přerušením či zastavením provozu na lince mezi ČR a Saúdskou Arábií, stojí v důvodové zprávě.

Protože jde o smlouvu tzv. prezidentské kategorie, dostane ji po schválení ve Sněmovně a Senátu k podpisu prezident Miloš Zeman.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…