Navzdory varování před možnými odvetnými opatřeními se Pavel – stejně jako o několik let dříve prezident USA Donald Trump – rozhodl hovořit s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a stal se tak podle Financial Times první zvolenou evropskou hlavou státu, která hovořila s tchajwanskou prezidentkou.
Rozhovor Pavla s tchajwanskou lídryní má hned několik podobností jako ten s Trumpem, jelikož i americkému prezidentovi Cchaj Jing-wen roku 2016 volala, aby mu gratulovala k vítězství v amerických volbách a Trump tehdy upozorňoval na „úzké ekonomické, politické a bezpečnostní vazby“ USA s Tchaj-wanem.
Právě na ekonomickou spolupráci s Tchaj-wanem nyní ukázal podobně jako někdejší americký prezident i Pavel, když ukázal, že Praha má mnohem lepší ekonomické vztahy s Tchaj-pejí než s Pekingem. „Tchaj-wan je dnes bezpochyby mikročipovou velmocí,“ zmínil například jedno ze stěžejních odvětví.
Zvolený prezident ČR pro Financial Times po výhrůžkách Číny uvedl, že státy Evropské unie by se měly zbavit iluzí o Číně, a prohlásil, že Česko se již nebude „chovat jako pštros“ kvůli rozdílným zájmům s Pekingem. „To je to, v čem musíme mít jasno: Čína a její režim není v tuto chvíli přátelskou zemí, není kompatibilní se západními demokraciemi v jejich strategických cílech a principech,“ řekl Pavel s tím, že to je „prostě fakt, který musíme uznat“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.