Centrum pro výzkum veřejného mínění (CCVM) zveřejnilo průzkum české veřejnosti o fungování demokracie a nedemokratických alternativ politického systému. Podle průzkumu vyjádřila spokojenost s fungováním demokracie v ČR více než polovina respondentů, konkrétně 55 %. Z toho 9 % se cítí „rozhodně spokojeno“ a 46 % „spíše spokojeno“.
Někteří poslanci TOP 09 včetně předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové na příznivé výsledky průzkumu upozornili na platformě X.
„Dobrá zpráva! Nový průzkum CVVM ukazuje spokojenost českých občanů s demokracií,“ hlásila předsedkyně TOP 09. Dodala však, že demokracie není daná. „Je na každém z nás ji aktivně udržovat a rozvíjet. Nečekat na spasitele, ale být aktivním občanem. Pak bude i česká demokracie dál pevná.“
Dobrá zpráva! Nový průzkum CVVM ukazuje spokojenost českých občanů s demokracií.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) August 1, 2024
Zároveň ale platí, že demokracie není danost. Je na každém z nás ji aktivně udržovat a rozvíjet. Nečekat na spasitele, ale být aktivním občanem. Pak bude i ???? demokracie dál pevná. ??
Že většina Čechů podporuje demokracii potěšilo i poslance TOP 09 Jiřího Slavíka. „Moc mě těší, že většina Čechů podle průzkumu CVVM podporuje demokracii,“ napsal na X.
Následně ovšem vyjádřil své znepokojení nad dalším zjištěním průzkumu, a to tím, že 27 procent Čechů by bylo otevřených autoritativnímu způsobu vlády. „Nezapomínejme prosím, jak zničující byly totalitní režimy pro naši zemi. Autoritářství je zlo, které ničí svobodu a lidská práva,“ připomněl Slavík.
Moc mě těší, že většina Čechů podle průzkumu CVVM podporuje demokracii.??
— Jiří Slavík (@jiri_slavikk) July 30, 2024
Znepokojuje mě však, že 27 procent Čechů by se nebránilo autoritářství. Nezapomínejme prosím, jak zničující byly totalitní režimy pro naši zemi. Autoritářství je zlo, které ničí svobodu a lidská práva.
„Z průzkumu CVVM vyplývá, že česká společnost je spokojená s demokracií. Na druhou stranu je patrná poměrně vysoká podpora autoritářského způsobu vládnutí,“ povšimla si též bývalá ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová z TOP 09. „I když sami máme z nedávné minulosti negativní zkušenost s hrůzami a útlakem totalitního režimu. Demokracie není samozřejmostí a musíme ji stále bránit.“
Z průzkumu CVVM vyplývá, že česká společnost je spokojená s demokracií. Na druhou stranu je patrná poměrně vysoká podpora autoritářského způsobu vládnutí. I když sami máme z nedávné minulosti negativní zkušenost s hrůzami a útlakem totalitního režimu. Demokracie není… pic.twitter.com/4UfaHbzIsd
— Helena Langšádlová (@H_Langsadlova) August 2, 2024
Dle průzkumu je s fungováním demokracie spokojeno 57 % Čechů. Z grafu, který se zabývá spokojeností s fungováním demokracie ve spojitosti s životní úrovní však vyplývá, že spokojeni jsou s demokracií převážně lidé, kteří mají dobrou životní úroveň. Méně spokojeni – už jen 48 % oproti 64 % u lidí s dobrou životní úrovní, jsou lidé s „ani dobrou, ani špatnou“ úrovní života.
Lidé se špatnou životní úrovní jsou s demokracií ze 77 % nespokojeni. O této skutečnosti se poslanci TOP 09 nezmiňují. Pekarová sama byla začátkem roku 2023 ve sněmovně přistižena u toho, kdy se podivovala, proč jeden z novinářů nedisponoval drahým mobilem iPhone, ale „pouze“ telefonem Huawei.
„Huawei? To jako fakt? To nevím, jestli je dobrý,“ řekla tehdy Pekarová. „To nemáte na iPhone?“ zeptala se pak.
zdroj: CVVM
Podle výsledků průzkumu má 59 % české populace za to, že v České republice je s lidmi zacházeno rovnoprávně a spravedlivě. Z toho 15 % dotázaných uvedlo, že tomu tak je „rozhodně“, a 44 % „spíše“.
I přesvědčení o rovnoprávném a spravedlivém zacházení s lidmi v České republice ale roste s rostoucím stupněm dosaženého vzdělání a zlepšující se životní úrovní. Lidé, kteří hodnotí svou životní úroveň jako dobrou, častěji vyjadřují názor, že s nimi je zacházeno rovnoprávně a spravedlivě. Naopak, opačný názor častěji zastávají ti, kteří hodnotí svou životní úroveň jako špatnou.
zdroj: CVVM
Průzkum byl proveden v rámci výzkumného projektu Naše společnost mezi 15. březnem a 2. červnem 2024. Zúčastnilo se ho 951 respondentů starších 15 let, a to formou osobních rozhovorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová