Pětidemolice a dovoz bídy. Agrární konference o zničeném venkově. Bruselské moresy...

23.08.2023 13:01 | Reportáž

Hmotné rezervy? Potraviny máme na jeden a půl dne. I to zaznělo na setkání Klubu 2019 v Trhovém Štěpánově. Exprezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek pak varoval před redukcí národních dotací. „Méně českých potravin, jako jsou vejce, ovoce, brambory, vepřové…“ popsal. Někdejší tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl, který byl hostem setkání, vzpomněl, jak to bylo s likvidací českých cukrovarů, rozebral dnešní venkov a nevynechal ani Evropskou unii.

Pětidemolice a dovoz bídy. Agrární konference o zničeném venkově. Bruselské moresy...
Foto: David Hora
Popisek: Další setkání Klubu 2019 v Trhovém Štěpánově. Zleva Zdeněk Jandejsek, Jan Veleba, Ladislav Jakl

Hostem setkání Klubu 2019 v Trhovém Štěpánově byl bývalý poslanec a někdejší tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. „Jsem rád, že takovéto platformy, jako je Klub 2019, existují,“ uvedl na úvod a hned se dostal k politické situaci v ČR.

Odmítání současné vládní politiky nestačí

„To, že mezi některými panuje obří nespokojenost s politickou a společenskou situací, jaká je u nás, s fungováním vlády, s poměry, jaké u nás panují, se zákony, jaké se u nás přijímají, s rozhodnutími, které exekutiva vydává, to je prostě fakt. A tak si říkáme a v čem je problém, když podpora vlády je na téměř nejnižších číslech v historii?“ položil Ladislav Jakl otázku a podotkl:  „Nespokojenost roste s tím, co vládní moc produkuje, a tak si mnozí z nás říkají – jak je možné, že se nedějí žádné změny? Zažili jsme různé stotisícové demonstrace – a nic se nehýbe. Ale odmítání současné vládní politiky a vlády vůbec a poměrů u nás je strašně málo. To ke změně nestačí,“ vysvětlil a dodal:

„Slyšíme občas nářky, jak na alternativní scéně není možné najít jeden společný jazyk, jak se síly tříští, často o osobní ambice a podobně. Jak chybí ti správní lídři, kteří by vytvořili alternativu. Tento názor nesdílím. Nepovažuji totiž jádro problému současné politické situace v politické nabídce. Tedy že tady prý nejsou politické formace, subjekty, lídři. Ten problém je totiž horší, protože spočívá v poptávce, tedy v tom, co lidi chtějí. A v tom se lidé dosud neshodnou. Poptávka není strukturovaná. Poptávka v podobě nespecifikované nespokojenosti je úplně k ničemu,“ uvedl a pokračoval.

Jako Sparta a Slavie. Pojďme si vzít to hřiště zpátky…

„My musíme začít nejdřív budovat základy. Abychom si vzájemně uvědomili, v čem se shodneme, v čem se neshodneme. A proto velmi vítám iniciativy, jako je ta vaše. Protože přesně z takovýchto platforem může vzejít právě to, co mi nejvíc chybí. Vymezení si, ohmatání toho problému. Když spolu budeme mít odvahu mluvit o věcech, ve kterých se lišíme, tak je to jediná cesta jak si uvědomit, co máme společné,“ sdělil a dal jasný příklad.

„Vezměme si třeba Spartu a Slavii, nesmiřitelné kluby. Co by dělaly, kdyby přišel někdo třetí a sebral jim hřiště? Sparta, Slavia nejsou nic bez hřiště. Nemají, kde si to rozdat. A v tu chvíli by si oba ty kluby řekly – něco máme společného, jsme všichni fotbalisti, chceme hrát. Pojďme si to hřiště vzít zpátky. A až ho budeme mít, tak jistě nezapomeneme na to, že jedni jsou Slavia, jedni Sparta. Ale to si rozdejme, až zase budeme mít zpátky hřiště,“ popsal a na adresu Klubu 2019 zopakoval.

„Kdekoli se najdou lidi, kteří jsou schopni vybudovat takové debatní zázemí a pečovat o něj, tak jim patří díky. Kéž takové platformy existují. Ač jsou třeba malé, dělají svoji práci a také chrání svůj svět normálnosti v tomto celkovém blázinci, který kolem nás je. Protože jestli jednou svět nakročí k nějaké normálnosti a věříme, že ano, tak musí mít odkud. Proto si velmi cením aktivity, jaká je ta vaše,“ uzavřel.

Potravinová bezpečnost… Ale jde o víc

Dostal se i k nastolenému tématu setkání, což byla mimo jiné potravinová bezpečnost.

„Kdybych se bavil o potravinářství, o péči o krajinu, překážkách života na venkově, tak bych si nezvolil téma potravinová bezpečnost. Nejsem naivní dítě a dobře vím, že existují strategické pojmy typu energetická, surovinová, vodohospodářská, potravinová a jiná bezpečnost. Pokud se bavíme skutečně o bezpečnosti, tak musíme uznat, že to je především rolí státu. Od toho existují všelijaké hmotné a jiné rezervy. Je jasné, že v některých momentech stát a jeho struktury musejí fungovat a musejí být zabezpečeny pro případ nouze. Ale na to nám někdo z vlády řekne – dobře, bereme vás za slovo. Zvýšíme daně, provedeme povinné odkupy, za nucené ceny a vytvoříme rezervy. Chtěli jste bezpečnost, budete ji mít. Ale bude za vaše peníze, a ještě tím posílíte naši moc,“ uvedl a podotkl. Nám jde ale přece o víc, než jenom o potravinovou bezpečnost. Nám jde o to, aby sektor zemědělství a potravinářství byl živý, konkurence schopný, produktivní, efektivní. Aby se v něm dalo žít a fungovat se všemi funkcemi, které celá tato oblast obnáší. Že obnáší i péči o krajinu, o strukturu venkova,“ vysvětlil a pokračoval:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Musím to zase zopakovat:, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 23.08.2023 13:43:00
Teď pan Jákl i pan Klaus mluví rozumně, i když neříkají nic nového... Ale co udělali pro to, abychom se do tohoto stavu nedostali, když oni měli tu moc? V té době, kdy pan Jákl tajemničil, tak pan Klaus byl jedna ruka s panem Luxem a všichni tekli blahem, jak perfektně pak Telička vyjednává v Bruselu. A každému svéprávnému bylo jasné, že se děje obrovité svinstvo. Nekoukali náhodou pan Klaus s panem tajemníkem právě na ty cukrovary, kdy se supermoderní provozy likvidovaly a zařízení odváželo do sběru? A nebylo totéž i s mlýny a dalšími, třeba úplně nově zrekonstruovanými provozy? Nějak si nevzpomínám, že by třeba Klaus mlátil polobotkou do kecpultu jako blahé paměti Chruščov v OSN...

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…