Zájmy většiny jsou u nás podle Robejška systematicky přehlíženy ve prospěch zájmů vlivných mocenských skupin. „Všechny demokracie mají problém s tím, že se vládnoucí třída stará více o své vlastní zájmy než o zájmy většiny společnosti,“ všímá si a zmiňuje, že už před více než sto lety ukázal Robert Michels, že i demokraticky zvolení vládci mají nezadržitelný sklon ke zneužití moci.
Jedinou účinnou obranou je podle politologa vyšší podíl všech občanů na rozhodování. „Proto je třeba být vděčný za každý prvek přímé demokracie. Politici se však o moc dělit nechtějí a snaží se stále moderní společnost uřídit rostoucím množstvím stále detailnějších a přísnějších pravidel,“ dodává Robejšek, podle nějž to vede k tomu, že i v demokracii roste tlak na uniformitu v myšlení a chování lidí.
Žijeme tedy ve světě, který směřuje k technokratické diktatuře. „Profesionální politici ‚zapomínají‘, že mají sloužit společnosti, a soustřeďují se převážně na obsloužení jejich vlastní voličské klientely, spřízněných lobbistů a sponzorů,“ míní Robejšek. Politikům z povolání snahu o zrušení přímé volby Robejšek nevyčítá. Hromadění moci je pro ně smyslem života a chápe, že si přejí vybrat si prezidenta sami. Ale jejich argumenty jsou prý slabé a průhledné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab