„Kdyby se mohlo známkovat, dostala by Ukrajina za poslední dva roky 2-. Reálné výsledky odpovídají spíš trojce, ale je třeba přiznat Ukrajincům obrovskou snahu a vůli nespadnout zpět do sovětské reality. Podle znalce Ukrajiny, běloruského novináře působícího na Ukrajině Pavla Šeremeta, lze charakterizovat situaci v současné Ukrajině dvěma slovy: dynamická a nejednoznačná. Entuziasmus lidí a rodící se občanská společnost jsou optimistické, opakující se vládní krize zase vyvolávají v Evropě obavy,“ poznamenává Procházková úvodem svého textu.
Podle ní je asi největším úspěchem ukončení totální závislosti Ukrajiny na ruském plynařském gigantu Gazprom, dále následuje úspěch v podobě plnohodnotné armády i reformy vlády v nejrůznějších resortech. Vznikla například i zcela nová policie, pokračuje boj s korupcí či začíná příprava na privatizaci. „Někteří oligarchové ztrácejí vliv na státní podniky s tučnými zisky, které de facto ovládali,“ poznamenává také.
„Podle sociologických průzkumů dnes osmdesát procent Ukrajinců uvádí, že věří v Boha. Na Ukrajině samozřejmě působí ještě mnoho jiných konfesí, je to mnohonárodnostní a mnohokonfesijní stát. Jsou ovšem i lidé, kteří se k žádnému vyznání ani víře nehlásí. Musím ale říci, že nyní na Ukrajině religiozita vrcholí,“ konstatuje Ševčuk. A rozvíjí důvody.
„Nacházíme se ve velice tragickém období svých dějin. Máme velmi mnoho mrtvých, velmi mnoho raněných, dva miliony uprchlíků. Nikdo z vlády ani z politiků nebo diplomatů nedokáže lidem vysvětlit, proč tak trpíme, jaký smysl mají naše oběti ani co s námi bude zítra. Proto lidé na takové otázky hledají odpovědi v náboženství. Řekl bych, že válka je příčinou toho, že se lidé hromadně vracejí k Bohu. Ale nejen to – lidé se také začínají dívat kriticky na ty církve, na ty kostely, kam tradičně chodili. Jakmile jim církev nedává odpovědi na otázky, které u ní hledají, opouštějí ji,“ zkonstatoval s tím, že velkou krizi vlastní identity prožívá například Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu.
„Lidé totiž nedokážou pochopit, proč lidé, kteří patří ke stejné církvi jako oni, přicházejí k nim domů a zabíjejí. Část těchto lidí z církve odchází a úplně odpadají od víry. Někteří zase přecházejí k jiné pravoslavné církvi. Někteří se uchylují k protestantům nebo k jiným vyznáním, kterých je na Ukrajině opravdu hodně – ale stále dál hledají odpovědi na své existenciální otázky,“ sdělil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef