Piráti chtějí Starostům svázat ruce. Stranický „deep state“, směje se Klaus ml. a vyzývá ke kroužkování
07.01.2021 10:33 | Zprávy
Piráti a STAN mají tento týden na svých jednáních definitivně stvrdit společnou koalici pro letošní sněmovní volby. Už teď je však zřejmé, že mezi oběma partnery panuje velká míra nervozity. Piráti se totiž bojí, že by je výraznější osobnosti z hnutí STAN mohli na společných kandidátkách přeskákat díky preferenčním hlasům. Především pak v menších krajích, kde je k tomu zapotřebí relativně malý počet kroužků. Ve vznikající koaliční smlouvě má být „kroužkování“ zakázáno.
reklama
Koalice Pirátů a STAN má pro letošní sněmovní volby velké plány. Představitelé obou stran se netají tím, že chtějí volby vyhrát a porazit v nich dokonce i hnutí ANO. Premiéra Andreje Babiše by v jeho funkci chtěl vystřídat předseda Pirátů Ivan Bartoš. I přes tyto ambice si však vedení Pirátů uvědomuje, že na společné kandidátky nasadí koaliční hnutí STAN výrazné osobnosti, které často zazářily v předchozích krajských či komunálních volbách. Díky preferenčním hlasům by pak mohly tyto osobnosti přeskákat kandidáty nominované Piráty, kteří by tak zůstali za branou Poslanecké sněmovny.
A tomu chtějí Piráti zabránit. Pirátský poslanec Vojtěch Pikal dokonce vypracoval podrobnou analýzu, podle které by mohli být Piráti přeskočeni zástupci hnutí STAN především v Karlovarském nebo Libereckém kraji. Tyto kraje mají totiž malý počet voličů a i při předpokládaném vysokém volebním úspěchu koalice Pirátů a STANu bude stačit na postup z nižších příček kandidátky třeba jen tři tisíce preferenčních hlasů.
Jak upozornily Seznam Zprávy, Piráti se proto budou snažit do koaliční smlouvy zahrnout zákaz kroužkování. Pokud by kandidáti jakýmkoliv způsobem vyzývali voliče ke kroužkování a nominující strana nesjednala pořádek, může být dokonce takový „individualista“ z kandidátní listiny ještě před volbami vyhozen. Mluví se i o tom, že koaliční strany by se měly zavázat, aby třeba jen na poslední místa kandidátky nenavrhovaly výrazné osobnosti, které by měly velkou šanci přeskočit ty, kteří budou mít na kandidátce de facto předurčeno volitelné místo.
Těmto postupům se však vysmál předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml., který má s kroužkováním osobní zkušenost. Během posledních sněmovních voleb získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů, celkem více jak 22 tisíc kroužků. Lepším byl už jen Andrej Babiš s více jak 48 tisíci hlasy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.