Jenže ParlamentníListy.cz získaly i další informace, které svědčí o tom, že Jirman by mohl v rámci Bruselu působit jako trojský kůň Pirátů. Také proto jsme začali pátrat, rozesílat dotazy, zjišťovat podrobnosti.
„Při mém nástupu v roce 2010 na pozici auditora Evropské komise pro Českou republiku se zdálo, že je využívání strukturálních fondů v ČR bezproblémové. Bohužel, výsledky již prvních auditních misí Evropské komise, které jsem vedl od roku 2010, začaly poukazovat, že tomu tak ve skutečnosti není. V našem oddělení jsme dospěli k faktickému závěru, že v České republice dochází k opakovanému selhání celého mechanismu využívání strukturálních fondů včetně nezávislosti v té době decentralizovaného Auditního orgánu, a pozastavili jsme proto veškeré platby do ČR v naší gesci. K podobným výsledkům o nefunkčnosti auditu v ČR ve stejné době došli nezávisle na nás také auditoři Evropského účetního dvora v Lucemburku,“ potvrzuje sám Jirman, kterého sčítání a odčítání evidentně baví.
Když se vrátíme do ledna 2019, do doby, kdy se ucházel o post kandidáta do Bruselu za Pirátskou stranu, zjistíme, že tehdy ještě výraznou důvěru běžných členů-pirátů neměl. „Doufám, že jeho účet bude aktivován co nejdříve,“ oznámila koordinátorka krajského sdružení Libuše Věříšová. A následně uveřejnila Jirmanovu kandidátskou vizitku.
Z ní citujme jednu zajímavou větu: „Další oblastí, kterou bych aktivně sledoval, by bylo odhalování podvodů s EU fondy na různých úrovních, zejména pak nastavení, funkčnost a první výsledky nově vznikajícího útvaru evropského prokurátora,“ sdělil Jirman, který nakonec sítem volitelů prošel, získal 60 procent z pětapadesáti hlasů.
Na mnohé členy Jirman určitě zapůsobil svou věcností, rozhodností a erudicí. „V červnu 2010 jsem nastoupil na Generální ředitelství pro regionální politiku (DG REGIO) na pozici hlavního auditora zodpovědného za audit dvou největších strukturálních fondů v České republice (ERDF a CF). Do mé pravomoci spadal audit finančních prostředků určených v programovém období 2007 až 2013 pro ČR v odhadované výši 500 miliard korun, jenž zahrnoval 14 operačních programů (Doprava, Životní prostředí, Podnikání a inovace, Integrovaný operační program, Výzkum a vývoj pro inovace, Technická pomoc, Praha Konkurenceschopnost a 7 regionálních programů včetně nejproblematičtějších ROPů Severozápadu a Středních Čech),“ konstatuje také.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: B. Richterová a T. A. Nový