Dvě verze energetické koncepce počítají s prolomením limitů těžby hnědého uhlí. Návrh zároveň apeluje na rozvoj centrálního zásobování teplem.
Všechny varianty ale počítají s masivním nárůstem výroby jaderné elektřiny. Právě proto by se z Česka do padesáti let měla stát atomová velmoc až s desítkou nových jaderných elektráren.
Státní energetická koncepce je z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, a HN ji mají k dispozici.
„Pokud by Česko plán koncepce dodrželo, země by fungovala na jaderné elektřině nejméně z osmdesáti procent. Předčilo by tím současné evropské jaderné velmoci jako je Francie nebo dnes Německo," píší v této souvislosti HN.
Deník také připomíná, že plán přichází jen několik měsíců po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, kvůli čemuž se Německo rozhodlo v následujících deseti letech úplně odstoupit od jaderné energie.
Návrh předloží na konci roku
„Konečný návrh mám předložit vládě teprve na konci letošního roku. Nyní vznikají jednotlivé pracovní verze eventuálních scénářů, které se opírají o dopady do HDP a mezinárodní konkurenceschopnosti," řekl pro HN ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Ministr však podle listu již dříve prohlásil, že bude přesvědčovat vládu, aby se rozhodla pro tu verzi, kde se počítá s prolomením limitů těžby uhlí.
HN také mimo jiné uvádí, že ze současných dvaceti terawatthodin by se množství energie zvýšilo nejméně pětkrát.
„Koncepce přitom počítá se spotřebou elektřiny kolem osmdesáti terawatthodin. Česko by tak vyrábělo až dvojnásobek toho, co spotřebuje," dodaly v této souvislosti HN s tím, že Kocourek tvrdí, že by se nadbytek elektřiny využíval k nabíjení elektromobilů. Ty by už totiž byly té době masivně rozšířené.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb