Plichta. Plichta. Plichta. Harrisová se dle Silvera sune k propasti

20.10.2024 19:14 | Analýza

Před blížícím se termínem amerických voleb začíná v předvolebních modelech posilovat republikánský kandidát Donald Trump, jenž se stále více dotahuje v šancích na zvolení na demokratickou protikandidátku Kamalu Harrisovou. Zatímco dřívější průzkumy ukazovaly na Harrisovou coby jasnou favoritku voleb, nyní jsou šance obou kandidátů velmi vyrovnané a část průzkumů dokonce začíná uvádět, že se situace mírně obrací ve prospěch Trumpa. Americký statistik a zakladatel FiveThirtyEight Nate Silver hovoří o tom, že se aktuálně volební souboj překlápí v „plichtu“, a to zejména u rozhodujících států – Nevada, Pensylvánie a Wisconsin. Harrisová sice dle něj zůstává jasným favoritem pro zisk nejvíce hlasů, ale pro výsledek amerických voleb to nemusí být nijak rozhodující.

Plichta. Plichta. Plichta. Harrisová se dle Silvera sune k propasti
Foto: Repro: YouTube
Popisek: Donald Trump na shromáždění ve Wisconsinu (28.9.2024)

Na zvyšující se šance výhry amerického exprezidenta Donalda Trumpa nad viceprezidentkou v současné Bidenově administrativě Kamalou Harrisovou upozorňuje kupříkladu americký magazín Newsweek, jenž přitom poukázal na nejnovější model analytického webu FiveThirtyEight. Právě dle něho je totiž Donald Trump po dlouhém vedení Harrisové poprvé od 7. srpna favoritem listopadových prezidentských voleb.

Vedení Trumpa ukázala aktualizace FiveThirtyEight zveřejněná v pátek, která dávala republikánskému kandidátovi 51% šanci na vítězství 5. listopadu, oproti 49% zisku pro jeho demokratickou soupeřku Harrisovou. FiveThirtyEight uvedla, že provedla 1000 simulací svého volebního modelu, z nichž vyšlo 510 vítězství pro Trumpa, 486 pro Harrisovou a čtyři bez vítěze.

Nejnovější nedělní analýza FiveThirtyEight pak vychází pro Trumpa ještě o něco lépe; ze stovky simulací vyšel vítězně v 52 případech, kdežto Harrisová ve 48.

Poslední průzkumy tak naznačují, že prezidentské volby zůstávají velmi těsné, přičemž páteční analýza FiveThirtyEight dává Harrisové náskok 2,1 % v lidovém hlasování, což však vzhledem k systému amerických voleb neznamená, že získá i vedení v počtu volitelů, kteří jsou klíčoví. Newsweek jmenuje, že podobný případ se stal již v roce 2016, kdy sice vyhrála procentuálně Hillary Clintonová, ale počty volitelů promluvily ve prospěch Trumpa.

Vzhledem k systému Kolegia volitelů tedy může viceprezidentka Kamala Harrisová v lidovém hlasování zvítězit, ale celkově prohrát, jako se to stalo Clintonové proti Trumpovi ve zmíněném roce 2016.

FiveThirtyEight přitom upozorňuje, že pro výsledek prezidentských voleb nejvíce klíčové státy se začínají pomalu z demokratické modré přebarvovat na republikánskou červenou či ve stav v nich nerozhodný. „V naší prognóze lidového hlasování v Pensylvánii se volební preference posunuly z 0,6bodového náskoku Harrisové z 1. října na 0,2bodový náskok Trumpa; v Michiganu je nyní z 1,8bodového náskoku Harrisové vedení o pouhých 0,4 bodu; a ve Wisconsinu se 1,6bodový náskok Harrisové změnil na přesně vyrovnané preference pro oba kandidáty. Arizona a Georgia se mezitím změnily z nerozhodných států na státy „spíše republikánské“, uvádí se v páteční analýze s tím, že predikce výsledku amerických voleb je aktuálně dosti nerozhodná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Musíme si uvědomit, že u nás probíhá stejné dilema jako v USA., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 20.10.2024 20:34:09
bude-li zvolen Trump, zlepší se podmínky pro "lidi práce", ale pro zlodějské neziskovky a různé "dáfkaře" je jeho zvolení otázka doslova existenční. MUSELI BY TOTIŽ ZAČÍT SKUTEČNĚ PRACOVAT!!! a ne stát pod kopcem s prstem v nose a koukat, jak se k nim kutálí peníze, které nahoře vykutali blbí dezoláti. Pro své dobré bydlo a neuvěřitelně flákavý život jsou schopni protikandidáty střílet, snažit se je dostat v době nemoci mimo politiku, dehonestovat v době zdraví a ničit v životě soukromém. U nás je to to samé v bledě modrém, mainstream, ČT24, Minářovy třasořitky a politické neziskovky volí Pětikoalici o sto péro, kde by se tak totiž měli! Dělat celý život prd a brát prachy z rozpočtů za nic, či plytké brožurky, které řeší problémy, které bychom stoprocentně neměli nebýt podělaných neziskovek - kdo z vás to má? Proto ta šílená nenávist "lepševiků" k lidem práce, ti se uživit dokážou za každého režimu, kdežto tihle hnojové ne! Musíme doufat v Trumpa, protože pak snad nastane dominový efekt i v Evropě a my se zbavíme neschopných liberálně demokratických vládců, podporujících z našich daní stejné neziskovkářské a umělecké lemply, jako jsou oni sami. Jde o velmi zásadní věc i pro nás. Zvítězí-li v USA ta úsměvem se kobyle podobající ženština, jsme ztraceni i tady. Nesmírně to posílí to nejodpornější z libtardí politiky, co je nám nutno snášet- vyžírkářský segment. A že jich tu máme, za Fialy víc než skutečně pracujících. Doufejme v Boha a šťastnou ruku Američanů.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …