Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

17.04.2021 7:57 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Po volbě tří členů Rady ČT loni v květnu a probíhající volbě dalších čtyř rostou obavy těch, kdo zastávají staré pořádky a bojí se o svůj absolutní vliv na vysílané obsahy. Petr Žantovský si všímá, že nejvíc nervozity vykazuje novopečené manželství z rozumu – Piráti a STAN. To navazuje na hysterické aktivity spolku Svobodu médiím, kde už tehdy byl protagonistou dnešní senátor David Smoljak. Ten se nyní dokonce neštítil plivance majícího zostudit slušné lidi, kteří se chtějí senátorským milcům v České televizi podívat do karet.

Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Dění kolem České televize bude patřit dnešní přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Kolem ní se totiž odehrávají podobně ohavné intriky jako v zimě roku 2000. Cílem je tuto veřejnoprávní instituci ponechat v přímém vlivu určité části politického spektra. A můžeme si říkat, že jde o Piráty, TOP 09, STAN, lidovce. Méně třeba už o ODS, která v tom není jednotná. Jednak by si mohla pamatovat, jak jí ublížila tzv. stávka v České televizi před dvaceti lety, jednak ti rozumnější v ODS si uvědomují, že ČT nikdy nebude hrát karty této strany. Teď se jim jen hodí jako beranidlo proti těm, které Česká televize opravdu upřímně nesnáší, a proto mediálně poškozuje – ať už jde o prezidenta Zemana, premiéra Babiše, předsedu SPD Okamuru či kohokoli, kdo o těchto nemluví výhradně ve vulgarismech,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Poukazuje na to, jak diametrálně se v ODS liší pohled na veřejnoprávní televizi. „Na jedné straně stojí zneuznaná ne-premiérka a ne-prezidentka Miroslava Němcová, ta se může přetrhnout, jak by o ČT nabájila víc a víc chvalozpěvů. Na druhé straně třeba lidé jako Marek Benda, který v rozhovoru pro pondělní Novinky doslova – a po pravdě – řekl: ‚To, co předvádí Česká televize, je neuvěřitelná manipulace s veřejným míněním‘. Dnešní řežba o ČT má za cíl jediné: uchovat status quo, který definoval před dvaceti lety Karel Schwarzenberg: ‚Česká televize patří těm, kdo v ní pracují‘. Celých dvacet let se toto pravidlo upevňovalo a vrůstalo až do kořenů Kavčích hor,“ zdůrazňuje mediální analytik.

Roste nervozita milovníků starých pořádků v ČT

Připomíná, že dnes je to tak, že ČT vysílá – zejména ve zpravodajství a publicistice – jen to, co slouží politickým našeptávačům či snad „pokoutním zaměstnavatelům“ tamních redaktorů, editorů, vedoucích vydání, tedy všech, kdo tam zastávají funkci gate-keepera, strážce brány, toho, kdo rozhoduje, jaké zprávy, v jakém pořadí, s jakým akcentem se do vysílání dostanou, či nikoli. „To je primární manipulační technika, která je v ČT denním chlebem a její význam každým dnem rapidně roste, zejména teď před volbami. Po volbě tří členů Rady ČT loni v květnu a probíhající volbě dalších čtyř roste nervozita těch, kdo zastávají ‚staré pořádky‘ a bojí se o svůj absolutní vliv na vysílané obsahy. Co kdyby, probůh, pronikla do vysílání pravda, či alespoň polemika o tom, zda to, co je dnes vysíláno, odpovídá pravdě, nebo je to skrytá propaganda. To přece nelze připustit,“ podotýká Petr Žantovský.

Všímá si, že nejvíc nervozity vykazuje novopečené manželství z rozumu – Piráti a STAN. „Navazuje na hysterické aktivity spolku Svobodu médiím, kde už tehdy byl protagonistou dnešní senátor David Smoljak. Ten se nyní aktivizuje jak Stachanov, aby vnutil svou představu o (ne)závislosti ČT. Nechal zpracovat analýzu, podle níž je ‚sporná zákonná způsobilost některých kandidátů a navrhujících organizací‘. Smoljak doslova uvedl: ‚Nezávislost České televize se pohybuje na hraně, což může výrazně ohrozit principy, na nichž je naše demokracie postavena. Jediný hlas dělí populisticko-extremistickou skupinu od získání potřebného počtu pro odvolání generálního ředitele a proměnu média veřejné služby v médium veřejné služby, jako je tomu v Polsku nebo v Maďarsku. Poslanci by proto měli být zodpovědnější více než kdy jindy‘,“ cituje senátora mediální odborník.

Smoljak a Bartošek:  jeden za osmnáct a druhý...

Nad slovy Davida Smoljaka, kterého jeho bratr Filip viní ze zatajení obrovské části věcí po jejich otci Ladislavovi i závěti samotné, jen kroutí hlavou. „To je tedy věta vět. Česká televize je průmětem principů, prý demokratických. O tom se dá pochybovat. Stačí se podívat na statistiky výskytu jednotlivých politiků a stran v jejím vysílání a tón, s jakým je tam s nimi zacházeno. Pro Smoljaka je velká část Rady ČT ‚populisticko-extrémistickou‘. Dost by mě zajímalo, jak by dokázal, že takový bankéř Kysilka, vysokoškolský pedagog Váňa či dlouholetý manažer ČT Karmazín jsou ‚populističtí extremisté‘. Takové prohlášení – pan senátor promine – je prostě pouhým plivancem majícím zostudit slušné lidi, kteří se chtějí senátorským milcům v České televizi podívat do karet. Že to pak může bolet, nelze vyloučit,“ uvědomuje si Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

12:35 Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

Maďarský premiér Viktor Orbán je s nástupem Donalda Trumpa opět na koni. Podle maďarského ministra z…