„V rámci města Plzně nemůžeme toto výročí přejít bez nějaké větší pozornosti a bez toho, aby bylo připomenuto,“ uvedl na úvod při setkání s médii poslanec za ODS a náměstek primátora Martin Baxa. „Uplynulo 50 let od události, která zásadně poznamenala politický vývoj v naší zemi na další dlouhá desetiletí. Události roku 1968 byly, jsou a budou předmětem veřejné diskuse, předmětem pří historiků, lidí, kteří se pohybují ve veřejném prostoru, protože možných interpretací, co pražské jaro znamenalo, určitě vyžaduje diskusi.“ Třeba prý právě jakou roli hrála KSČ, k čemu směřovalo tehdejší dubčekovské vedení KSČ, co vlastně mělo, mohlo být a nakonec se nestalo cílem reformního procesu.
…a rok poté aneb zas a znova
„Co ale rozhodně víme a na čem se musíme shodnout, je, že 21. srpen 1968 byl naprosto neomluvitelný, neodpustitelný akt vojenské agrese, a to zdůrazňuji, takzvaně spojeneckých zemí vedených tehdejším Sovětským svazem. Naše země byla okupována vojenskými silami řady států Varšavské smlouvy a jednalo se o šokující akt obrovského ponížení, kterého se tehdejším československým občanům dostalo,“ odsoudil jednoznačně tehdejší postup komunistického vojenského paktu Baxa. „Jednou částí diskuse je, co tehdy rozjelo komunistické vedení země. Naděje, že se uvolní ten tuhý komunistický režim, který tady byl, aniž by ti lidé v těch několika málo měsících věděli, co vlastně může být tím lepším životem v budoucnosti, tak v to věřili. Invaze byla ranou do vazu a obrovským osobním ponížením těchto občanů,“ uvedl pateticky.
„Jsme hrdí na to, že občané Československa včetně Plzeňanů se okupaci postavili, byť se tehdy Československo vojensky nebránilo této invazi. Jsem pyšný na to, že tehdejší Československý rozhlas v Plzni byl jedním z ohnisek odporu proti přicházejícím vojskům Sovětského svazu,“ pokračoval Baxa a připomněl, že tato agrese přinesla řadu obětí. „Druhá, bolestivější část připomínání událostí roku 1968, je to, co se odehrálo po těch měsících po invazi, kdy totéž komunistické vedení začalo postupně ustupovat a přistupovat na podmínky Sovětského svazu a kdy narůstala frustrace ve společnosti, která vyvrcholila několika událostmi, ať již to byla oběť Jana Palacha v roce 1969,“ připomněl o rok pozdější události bývalý plzeňský primátor. „Nebo pak připomenutí ročního výročí okupace v roce 1969, kdy byli Češi proti Čechům, demonstrace byly velice tvrdě rozháněny. Pak přišla doba okupace, jejíž následky neseme dosud. V období let 1969 až 1971 došlo ke zlomení páteře společnosti. Byl nastolen režim, který tady dalších dvacet let petrifikoval pevné postavení normalizační komunistické strany a totalitního režimu,“ uvedl v závěru svého vystoupení. Zároveň si pochvaloval připravený program, „…zvláště pak představení písničkářů, jako je Jaroslav Hutka či Vladimír Merta, kteří jsou spojeni s odporem proti komunistickému režimu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala