Zároveň však upozornil, že nejhorší scénář pro Česko by byl rozpad eurozóny a následná recese. „Česká vláda musí podpořit úsilí o stabilizaci eurozóny," radil Dlouhý. Poté, co by se eurozóna stabilizovala, by pode něj měly vzniknout další stabilizační fondy. Jinak by byly dopady na ČR tvrdé.
„Dříve byla fiskální disciplina samozřejmostí," stěžoval si také ministr financí Miroslav Kalousek a podpořil tak tvrzení Dlouhého, že je nejprve třeba restrukturalizovat řecký dluh. „Nyní státy bezstarostně utrácejí víc, než jsou jejich příjmy," dodal Kalousek. Státy podle něj s touto politikou vydrží poměrně dlouho, například 40 let, stejně pak ale narazí.
Související: Referendum o euru? Dětinské, reaguje Kalousek
Podle Kalouska však český bankovní systém ohrožený není. Stejně tak ale souhlasí s tím, že eurozóna se brzy změní a je třeba se na to připravit.
„Musí se dodržovat pravidla a sankce," souhlasil také premiér Petr Nečas. Podle něj se dluhová krize netýká jen eurozóny a poukázal tak třeba na zvyšování stropu deficitu v USA. „Stabilita eurozóny je v našem národním zájmu," dodal také premiér.
Čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan