„Nepřestávají ohromovat nenávistné, zlovolné nesmysly, jimiž reagují mnozí Češi na sociálních sítích na tragickou situaci běženců prchajících před vražděním a pronásledováním. Doufejme, že tito Češi se velmi brzy neocitnou v téže situaci,“ stojí v úvodu textu. Lidé dnes jen „jako loutky mechanicky a nemyslivě opakují šokující nesmysly, které šíří Miloš Zeman a další“.
Zpráva, jež má celkem přes šedesát stran, se zabývá problematikou života v Sýrii. Denně jsou tam unášeni lidé, za poslední čtyři roky jich zmizely desítky tisíc. Část z nich skončila ve vězení, část v masových hrobech. Tisíce obětí mučení a strašných podmínek. Ve vězení jsou údajně i dvouleté děti.
„Prezidente Asade, ukaž nám, kde jsou. Dovol nezávislým mezinárodním pozorovatelům navštívit všechna místa, kde jsou lidé zadržováni. Rodiny mají právo dozvědět se pravdu. Jejich blízcí jsou pryč a chybějí.“
Zmiňuje i konkrétní příběhy jednotlivců, jež se vrátili zpět k rodinám. „Jednou z nejhorších metod mučení, kterou jsem viděla, bylo ‚německé křeslo‘. Člověk je přivázán ke křeslu a jeho záda tlačena směrem dozadu. Někteří se prostě rozlomí na poloviny,“ popisuje Raním Matúková, čtyřiadvacetiletá studentka estetiky, kterou v roce 2014 unesly úřady.
Někteří však neměli takové štěstí. Salahiddín al-Tabbá měl být zubařem, místo toho zemřel ve vězení. Dvaadvacetiletý student údajně zemřel na infarkt, alespoň podle zpráv místních úřadů. Jeho rodina tomu však nevěří, jelikož byl hráčem basketbalu a v dobré kondici. V září 2014 jej úřady unesly a v červenci sdělili rodině, že leží v masovém hrobě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa