Pokud zvolíte TOP 09, toto vás čeká. Kalouskova bouřlivá akce prozradila vše

11.04.2017 20:16 | Zprávy

REPORTÁŽ „Pod dvanáct procent nejdu,“ prohlásil na programovém setkání v Plzni za přítomnosti více než dvou set většinou mladých lidí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Strana zde za přítomnosti svých četných poslanců představila svůj program VIZE 2030. Nechyběl Karel Schwarzenberg, který burcoval přítomné k návštěvě vysokých škol či podniků a pochvaloval si agilitu strany. Mládí se zase ujal teplický radní Dominik Feri. Marek Ženíšek tradičně upozornil na agresivní Rusko. Topkaři rovněž odtajnili, kdo je jejich kandidátem na ministra financí. Vědí přesně, s kým do koalice nikdy nepůjdou a kdo v tomto státě chce zničit parlamentní demokracii u nás. Pokud myslíte, že jde o hnutí ANO, máte jen padesátiprocentní úspěšnost…

Pokud zvolíte TOP 09, toto vás čeká. Kalouskova bouřlivá akce prozradila vše
Foto: Václav Fiala
Popisek: Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v Plzni

Akci moderoval Marek Ženíšek, který na samý úvod řekl, že do roku 2030 jsou to jen tři volební období a „... my musíme začít ihned v tomto roce“. Poté se slova ujal předseda strany Miroslav Kalousek. „Když jsme na konci ledna zveřejnili naši vizi, tak se najednou s vizemi roztrhl pytel. Já si myslím, že je to dobře. Nechť je tady nějaká soutěž střednědobých vizí,“ uvedl na samém zahájení pro některé poněkud překvapivě bývalý ministr financí.

Neprudit!

„Populistická politická reprezentace říká – nic se nám nestane, můžeme utrácet na všechny strany, bude už jenom líp. Odpovědná politická reprezentace říká – jsou rizika, která přijdou. Zkusme jim předejít, a pokud jim nejde předejít, tak se na ně připravme, a až přijdou, tak budeme přesně vědět, co budeme dělat, a tím pádem jsme odolní,“ vysvětlil přítomnému davu předseda Topky. „Pojem střední třída, to jsou lidé nikoliv ani tak středních příjmů, ale určitého hodnotového zakotvení. Lidé, kteří jsou schopni sami sebe uživit, svou dovedností, kvalifikací, vzděláním a mají přiměřenou sociální odpovědnost za své okolí. Nechtějí vlastně od státu nic jiného, než aby je neprudil. Aby je nechal tvořit. Přiznejme si, nemají své politické zastoupení. Politická reprezentace za posledních 25 let, a já se k tomu hlásím s velkou omluvou, se spíše soustředila buď na ty velké, nebo na ty nejchudší vrstvy obyvatelstva. Ale na tu normální většinu se nesoustředila vůbec kromě toho, že chtěla, aby to všechno zaplatila. Rádi bychom byli zastánci této střední třídy,“ prohlásil Kalousek.

SRN versus ČR: 80 ku 40

Poté se slova ujala poslankyně Markéta Adamová, která představila kapitolu soudržná společnost. „Soudržnost vytváří, jak tady už bylo řečeno, střední třída. Ta je jak motorem celé společnosti, tak také jejím tmelem. Díky tomu, že je úspěšná, bohatá, silná, dostatečně početná, může také pomoci a podpořit ty, kteří do ní nepatří a kteří by do ní třeba rádi patřili… Střední třídu nedefinujeme příjmově, ale hodnotově, jaký životní styl zastává. Je pro ni důležitá hodnota vzdělání. Chceme, aby v roce 2030 tato část společnosti byla v ČR opravdu nejsilnější a aby byla dostatečně početná, jako je tomu třeba v Rakousku, Německu, kde mezi její příslušníky můžeme zařadit kolem 70, či dokonce 80 procent společnosti. U nás tomu je v současné době jinak – je to asi kolem 40 procent. Opravdu je střední třída spíše opomíjená nebo přímo decimovaná. To vidíme zejména u současné vlády. Střední třída je pro TOP 09 stěžejní pojem a je to TOP 09, která se za střední třídu bije a bude bít i nadále…“ Pro střední třídu je podle Adamové důležitá hodnota vzdělání. „První kapitolou naší Vize 2030 je vzdělaná společnost. Není to samo sebou. Je to záměr, protože si uvědomujeme, že abychom byli úspěšnou zemí, tak potřebujeme, abychom byli také vzdělanou společností. Aby prioritou vlády se stal vzdělávací systém. Doposud tomu tak nebývalo. Je to opomíjené téma, které by mělo být jednou ze základních věcí a priorit. Je to zejména o kvalitě, ke které se bez financí dostat nedá. Tvrdíme, že školy nemají fungovat jako prostředí, kde se neustále memoruje, ale přednost má kreativita. Učitelé mají být jedni z nejlépe placených státních zaměstnanců. Není tomu tak. Jsou to vysokoškolsky vzdělaní lidé a jejich ohodnocení tomu neodpovídá. Je důležité i to, abychom se podívali na strukturu škol, na kvalitu, na to, aby učitelé nebyli stále více a více zatěžováni byrokracií, jako je tomu dnes.“ Klíčovou roli v soudržné společnosti má podle poslankyně TOP 09 Adamové samozřejmě také rodina.

K ekonomické části programu poté promluvil Miroslav Kalousek: „Kdybychom měli – a jistě budeme – skládat vládu, tak naším kandidátem na pozici ministra financí by byl pan Niedermayer,“ představil další případné směřování europoslance za TOP 09.

Nemontovat, ale vymýšlet či finalizovat

„Máme velmi nízkou nezaměstnanost, 80 procent hrubého domácího produktu na hlavu vůči průměru Evropské unie, ale máme 40 procent evropských plateb. Proč tomu tak je? Protože drtivá většina naší produkce je opravdu v těch levných montovnách, kde je velmi nízký přírůstek k přidané hodnotě lidské práce a ještě je to subdodávka. Finální produkty jsou v České republice minimální. Většinou jsme subdodavatelé a samozřejmě hlavní marže je u hlavního výrobce, který se své subdodavatele snaží tlačit co nejníže. Přidaná hodnota je tam minimální,“ posteskl si Kalousek a pokračoval: „Nízké platy nejsou proto, že by čeští dělníci byli méně pracovití, méně šikovní, že by čeští manažeři byli méně tvořiví, méně kreativní. Ty jsou prostě proto, že tu nejsou finální výrobky s vysokou přidanou hodnotou lidské práce. To znamená naprostou změnu hospodářské politiky vlády s dominantním důrazem na podporu inovací, vědy, výzkumu a nápadů právě těch malých a středních podniků. Vidíme, že velká část dnes světově známých firem vznikala v garáži. Tam byl ten nápad a ten mohl růst. Financujme od montoven bez nápadů k nápadům.“

Snížit sociální pojištění!

„Další téma je pro TOP 09 tradiční. A to je rozpočtová odpovědnost. Nikoliv jako umanutost účetního, který musí mít za každou cenu vyrovnaný rozpočet, aby dostal mezinárodní cenu,“ pousmál se exministr financí, „ale jistota, odolnost společnosti vůči špatným časům. Vědomí, že v dobrých časech se má ukládat a spořit na špatné časy. Mít rezervu na to, aby se uchránili ti nejslabší a nejzranitelnější. Dalším bodem naší politiky je to, co je vlastní střední třídě. To znamená lidská práce co nejméně odbřemeněná od odvodů. Je komické, že to, co jediné může vytvořit naši konkurenceschopnost, a to je lidská práce, je nejvíce zatíženo odvody vůči státu. Čím více vyděláváte, tím více platíte. Chceme postupně výrazně snižovat sociální pojištění. Tím, že jej snížíme, tím každý bude mít svoji čistou výplatu mnohem větší. Sociální solidaritu musíme financovat z jiných zdrojů.“

Pozor na nekontrolovanou migraci i ruského agresora

Marek Ženíšek se následně věnoval bezpečnosti a zahraniční politice: „Musíme mít na paměti, že naše bezpečnost nezačíná na našich hranicích, ale že musíme být daleko aktivnější a sledovat, co se děje za našimi hranicemi. Jaká bude EU. My jsme její součástí. Stejně tak musíme daleko více sledovat, co se děje i za hranicemi EU… Kolem nás jsou země EU, naše ekonomika je proexportně orientovaná. Ze všeho, co vyvezeme, jde 83 procent do EU a převážně pak eurozóny. Nejvíce by nás tedy mělo zajímat, co se děje v EU. Kromě toho je tu celá řada hrozeb, kterým čelíme již dnes. Vidíme hrozbu islámského terorismu, problém Sýrie, vidíme problém nekontrolovatelné migrační vlny, vidíme současnou agresivní politiku Ruska, nejenom směrem k Ukrajině.“

Dvě procenta pro NATO. Hned

„Chceme být součástí silné, fungující a bezpečné EU a pochopitelně Severoatlantické aliance. Nemyslíme si, že si ve všem EU vede báječně, ale stejně tak si nemyslíme, že bychom si bez EU mohli vést lépe. Pro nás členství v EU nemá alternativu. Chceme být nejblíže u jejich reforem. Představa, že počkáme, co jiní vymyslí, a pak si vybereme, jestli chceme být součástí rychlejšího nebo pomalejšího pruhu, to je pro nás nepředstavitelné již jen proto, že ztrácíme představu, jak by ten rychlejší pruh měl vypadat. Měli bychom být součástí toho tvrdého jádra, respektive toho rychlého pruhu. Pokud se EU bude vyvíjet a integrovat na půdorysu eurozóny, tak pro nás to znamená jednoznačně se přihlásit k tomu, že bychom měli přijmout euro v co nejkratším možném termínu,“ zdůraznil poslanec Ženíšek. Směrem k NATO pak řekl: „Zvykli jsme si, že bezpečnost je zadarmo a že je to něco, co je samozřejmé. Ale ono to tak není. TOP 09 bude prosazovat a již nyní prosazuje, abychom vynakládali na obranu minimálně námi slíbená dvě procenta hrubého domácího produktu. Tady je zapotřebí začít již teď, nečekat na rok 2030. ČR byla známá ve světě tím, že usilovala o ochranu lidských práv. Nebála se říci svůj postoj. To byla po plzeňském pivu druhá značka, kterou jsme byli ve světě známi. A my ji chceme zpět. Přestože tato vláda velmi rychle tuto značku opustila a nepovažuje ji za důležitou. Chceme znovu zaujmout mezinárodně uznávanou pozici autority v oblasti lidských práv ve světě. Chceme také zůstat v rodině liberální demokracie. Chceme zůstat na Západě. ČR patří na Západ. Existuje mezi liberálními demokraciemi, a ne někde u nohou Ruska a Číny, jak si někteří myslí.“

Jak na šikanu? Zrušit nesmyslné regulace

Poslanec Martin Plíšek dále přítomné seznámil s vizí moderního státu. „Platí tu velké množství regulací, příkazů, zákazů, které doslova podrývají a šikanují život střední třídě i krajům. Někdo chtěl spočítat, kolik je tu platných zákonů, a došel k číslu 15 000. To je do budoucna neudržitelný stav. Jsme také státem, kde bohužel nemůžeme říci, že máme moderní, výkonnou justici. Jsme státem, kde místo toho, aby mezi jednotlivými úřady obíhala ověřená data v elektronické podobě, tak musejí lidé obíhat úřady s papíry v ruce. Po volbách, které budou na podzim, chceme rušit všechny zbytečné a nesmyslné regulace. Zveřejnili jsme seznam zcela nesmyslných zákonů, které útočí na svobody lidí i firem a také obcí. Pokud by se do budoucna měla zavádět nějaká nová regulace, chceme přijít se zásadou, že s každou potenciální novou regulací budeme chtít alespoň jednu předchozí zrušit. Stejně tak pokud jde o justici, chceme zavést závazné prvoinstanční soudní rozhodnutí, kdy soudy budou mít povinnost rozhodnout. Mám na mysli například obchodní spory, platební rozkazy i rodinné otázky,“ rozhorlil se poslanec za TOP 09.

Hlasování nejen papírové

Ve Velké Británii podle Plíška stačily tři roky na to, aby zavedli funkční i-government. „Tady jsme se zasekli někdy v roce 2012, kdy se spustily základní registry veřejné správy, které ovšem nemají propojenost a ani návaznost na komunikaci lidí s úřadem. To musíme zásadně změnit. Chceme také podpořit větší účast nejen mladých voličů ve volbách. Kromě korespondenční formy hlasování navrhneme elektronické volby. Samozřejmě aby bylo hlasování odolné vůči hackerským útokům!“ podotkl Plíšek a pokračoval: „Zdůrazním, že současná forma hlasování by zůstala zachována. Chceme stát jako servismana pro lidi, partnera pro občany. Nechceme tu stát, který se bude vůči lidem a podnikatelům chovat jako vrchnost vůči poddaným. Pokládáme za samozřejmé, že na internetu budou dostupné platné zákony. Pakliže na podnikatele, zejména malé a střední, stát navaluje stále nové a nové povinnosti, například dnes při podání kontrolního hlášení, když se podnikatel opozdí o jeden den, tak mu finanční správa napaří pokutu 50 000, nevidíme důvod, aby se nezavedla větší odpovědnost soudců, státních zástupců, ale i úředníků, když oni udělají nějakou chybu.“

Marek Ženíšek poté uvedl „hvězdné mládí“: „Pro TOP 09 bylo vždy velmi důležité, aby nás podporovali i mladí lidé. Považujeme za naprosto zásadní zájem mladých lidí o politiku. Proto jsme nesmírně rádi, že role oslovování mladší generace se ujal Dominik Feri.“

Středoškoláci do zahraničí, mladým kulturní vouchery

„Dlouhou dobu byli mladí lidé přehlíženi různými stranami… Jsem rád, že TOP 09 bere mladé lidi vážně a myslí na ně,“ řekl mediálně viditelný teplický zastupitel. „Je to přání, aby v roce 2030 strávila alespoň třetina středoškolských studentů studium v zahraničí. Zatím státní správa je jako prostředník nebo zprostředkovatel, ale již přímo nezasahuje do zahraničních studií a stipendií. To je jedno téma. 30 procent středoškoláků do zahraničí. Další téma je takzvaných kulturních voucherů. To vyvolalo velké kontroverze, protože je cílem explicitně podpořit zájem mladých lidí o kulturu. Doba ukazuje, že pro mladé lidi kultura není něco, co by považovali za rozumné při vydávání peněz. Právě tento přímý zásah – tady máte konkrétní formou přesně alokované prostředky, abyste mohli jít tu do divadla, tu do galerie, tu jet na nějaký festival. A tak podpořit zájem mladých lidí o kulturu. Třetím tématem jsou elektronické volby. Konkrétním a jediným příkladem, kde probíhají volby elektronicky, je Estonsko. Tam od roku 2005 lze volit elektronicky. Elektronické volby nejsou věc jen pro mladé lidi. V Estonsku více než polovina lidí, kteří volí elektronicky, je starší třiceti let. Můžete volit nejen v trenkách z gauče, ale i ze zahraničí. Velmi prostě. Vezmete si svůj telefon, zadáte tam svůj PIN a během devadesáti sekund, tak jak demonstruje estonský premiér v jednom videu, máte odvoleno. Velmi jednoduchý proces, který má samozřejmě své úskalí,“ seznámil přítomné se svou vizí radní Feri.

Dominik Feri na akci Topky v Plzni. Foto: Václav Fiala

Chvála Topky

Slova se pak nakrátko ujal čestný předseda Karel Schwarzenberg. Za potlesku přítomných uvedl svůj poznatek ze zahraničních cest: „Já jsem byl nedávno v zahraničí – na Maltě, v Curychu, Madridu, Kyjevě a málokde jsem viděl takovou stranu, která by odpovídala potřebám dnešní doby, jako je TOP 09. Nemá jen otázky, ale i odpovědi, a to je něco vynikajícího. U nás je živá diskuse, to se nerozhoduje nahoře a je to dané. U nás je diskuse. Prosím vás o to – jít mezi lidi, máme půl roku času do voleb. Je důležité, abyste všichni vyrazili do ulic, do podniků, do vysokých škol a šířili to, k čemu jsme se dopracovali,“ burcoval přítomné.

Optimismus! Jediní na ničitele demokracie

Miroslav Kalousek si na závěr oficiální části nebral servítky: „Je známá věc, že jsme prohráli krajské volby. Tento fakt povzbudil naši politickou konkurenci a její propagandu k tomu, aby hlásali do veřejnosti, že to s námi je docela špatné, že jdeme pomalu ke dnu. Přiznejme si, že občas v těžkých chvílích někteří z nás tomu podlehli. Chci vám říci, že to není pravda. Tyto volby budou zásadní křižovatkou pro Českou republiku. Dopadnou pro nás dobře. Řeknu vám proč:  My máme svoji vizi, usilovně pracujeme na svém střednědobém programu. Jsme jedinou pravicovou stranou, která je proevropská. Víme, že jen v rychlém proudu EU je budoucnost pro nás a pro naše děti. Jsme jedinou politickou silou, která se nikdy nezpronevěří parlamentní demokracii a nikdy nebude podporovat destrukci tím, že by šla do vlády s komunisty nebo s hnutím ANO. Bohužel, tyto dva subjekty chtějí ten svobodný systém parlamentní demokracie zničit. Komunisté to říkají zcela otevřeně – tam není potřeba cokoliv opravovat, ten systém se musí porazit úplně. A předseda ANO 2011 říká – musíme porazit a zničit ten prohnilý systém, který tady 25 let vládl. Ten systém se jmenuje parlamentní demokracie. A jenom ta nám zaručuje maximální míru demokracie. Jsme připraveni dělat kompromis s jakoukoliv stranou, která je demokratická. Nejsme připraveni kolaborovat s těmi, kteří ten demokratický systém chtějí zničit. Doby, kdy nám stačilo někde zarazit ceduli Tady volíme Karla, jsou pryč. Teď musíme mít racionální argumenty,“ zabouřil Kalousek a dodal neskromně: „V posledních volbách jsme měli 12 procent. Není jediný důvod, abychom v podzimních volbách neměli více. Já pod dvanáct nejdu.“

Na setkání s TOP 09. Foto: Václav Fiala

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muž pod dekou v Asadově base ztrapnil CNN. A to není vše

12:48 Muž pod dekou v Asadově base ztrapnil CNN. A to není vše

Stanice CNN si uřízla ostudu. Pár dní po pádu Asadova režimu se vydala do jedné z věznic, kde report…