Na konci února se vůbec poprvé sešla Stálá komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací. CEVRO Institut k tomu poznamenává, že zasvěcení poslanci už nechtějí připustit sporné narušování soukromí občanů.
Členové komise vyzvali vládu, aby do Sněmovny předložila návrh zákona, v němž bude „vypuštěno oprávnění státního zástupce udělovat policejnímu orgánu písemné povolení ke sledování osob a věcí, při kterém mají být pořizovány zvukové, obrazové nebo jiné záznamy, podle § 158d odst. 2 trestního řádu; tato pravomoc by měla být svěřena výlučně soudu“, píše CEVRO institut.
Současně s tím komise doporučuje, aby byla zajištěna náležitá evidence tohoto typu důkazů, aby o odposleších byly informovány sledované osoby, jestliže se ukáže, že při odposleších nebyly zjištěny skutečnosti důležité pro trestní řízení, a aby byly tyto materiály náležitě zlikvidovány. Odposlouchávaná osoba, která se ničeho nedopustila, má prý pramalou šanci dozvědět se, že byla odposlouchávána.
CEVRO Institut má za to, že odposlechy byly v minulosti nadužívány a státní zástupci s policií si jejich nasazováním jen ulehčovali práci. Odposlech by prý měl být až poslední možnost. Autor textu působící na CEVRO Institutu pravděpodobně naráží na kauzu Davida Ratha, kde soud smetl ze stolu odposlechy Ratha a dalších obviněných. Ukázalo se totiž, že nebyly povoleny zcela v souladu se zákonem.
„Policejní orgán nesmí rezignovat na klasickou operativní práci při vyhledávání, objasňování a vyšetřování trestných činů. Není tedy možné, aby se policejní orgán ve stále větší míře spoléhal na odposlechy, a to včetně prostorových, neboť se skutečně jedná o závažný zásah do základních práv a svobod jednotlivce. Aby byl tento princip prolamování a omezování základních lidských práv a svobod výhradně na základě zákona naplno respektován, je nezbytné garantovat, že policejní orgán využívá při odhalování či dokumentování trestné činnosti sledování osob prostřednictvím odposlechů pouze v odůvodněných případech. Proto je zapotřebí sjednotit praxi nasazování odposlechů a podmínit jejich používání povolením soudu,“ konstatuje autor textu.
K tématu se rázně vyjádřil na Facebooku i exministr vnitra za ODS Ivan Langer. „Svoboda a soukromí jsou hodnoty, které mají konkrétní podobu a obsah! Těm, kteří v ně věří, stojí za to za ně zas a znovu bojovat a chránit je! Obzvláště v dnešní době, plné jejich relativizace, nerespektování a omezování, je to boj více než aktuální! I o tom, v jaké republice chceme a budeme žít, rozhodnou (moji milí fejsbukáři) letošní volby...“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp